Köttjätten om hotet från svinpesten: ”Högsta beredskap”

Om buffertzonen mot afrikansk svinpest behöver utökas skulle det slå mot HK Scan som köper grisar från gårdar i närområdet. Enligt Sverigechefen Lars Appelqvist har man högsta beredskap för ett sådant scenario.

Experter varnar, enligt en artikel i DI, för att smittan av den afrikanska svinpesten kan komma att hinna spridas, om man inte hinner stängsla in det drabbade området och skjuta av vildsvin i tid.
Det skulle i sin tur betyda att området runt Fagersta som är belagt med restriktioner skulle behöva utvidgas, något som i så fall skulle slå mot HK Scan, som i dag köper grisar i närheten.
– Det är gårdar som försörjer våra slakterier med grisar så vi gör oss nu beredda på ett sådant scenario, säger Lars Appelqvist till DI.
Han berättar att cirka tre procent av produkter går på export till länder i Asien; länder som i samband med första konstaterade smittan stoppade sin import.
Flera av dem har dock redan börjat öppna upp igen – om än inte på samma nivå som innan utbrottet.
Enligt DI finns det en oro inom köttindustrin för att konsumenterna ska bli rädda för att köpa griskött. Någon sådan effekt har HK Scan dock inte märkt av ännu. Lars Appelqvist menar därför att det är viktigt att såväl myndigheter som branschen själv trycker på att svinpesten inte drabbar människor.

 

Dela

Fler nyheter i Förädling och Livsmedelssäkerhet

Här tas första spadtaget för Arlas storsatsning: ”En historisk dag”

Nu har det första spadtaget tagits för vad som ska bli ett av Europas mest moderna ostmejerier när det står klart 2030. Investeringen är Arlas största någonsin.
– Det här ger framtidstro för hela branschen, säger Arlas vd Cecilia Kocken.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.