– Grönsaksavdelningen är en viktig profilfråga, säger Björn Johansson, vd på affärsområdet Greenfood Food Solutions.
1 oktober 2024
Konsumenterna söker bekväma lösningar och när Greenfood blir huvudleverantör till Dagab innebär det ännu större volymer av fresh-cut, vilket innebär förädlade frukter, sallatsblad och grönsaker i olika blandningar.
– Nu tar vi nästa steg och utökar vårt befintliga samarbete med mer färdigskurna råvaror. Grönsaksavdelningen är en viktig profilfråga för dagligvaruaktörer som vill främja hälsosamma och hållbara matvanor, och där har vi både ett starkt erbjudande, innovativa produkter och stor kunskap, säger Björn Johansson, vd på affärsområdet Greenfood Food Solutions, i en kommentar.
Avtalet innebär att Greenfood från och med den 16 januari 2025 börjar utöka leveransen av varor. Produkterna går till Willys, Hemköp och övriga butikskedjor inom Axfood.
– Vårt mål är att varje dag erbjuda Sveriges mest moderna kunderbjudande. Genom vårt samarbete med Greenfood kan vi förse fler konsumenter med hälsosamma genvägar i form av förädlade grönsaker som underlättar i köket, säger Daniel Månsson, kategoriområdeschef för frukt och grönt på Dagab.
Dela
Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Förädling och Värdekedjan
Innovativt samarbete ger hälsosam smakstart: ”Superfin respons”
Alex&Phil har i samarbete med Good Grains och Warbro Kvarn utvecklat världens första barnmat som är baserad på hydrotermiskt behandlat kulturspannmål.
– Det är en unik produkt som det finns ett stort behov av på marknaden, säger vd Jenny Wessblad Hårdh i en intervju med Livsmedel i fokus,
13 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.


