– Våra mest efterfrågade smaker är nu tillbaka, säger Bella Jordansson, Marketing Activation Manager.
3 oktober 2024
På sociala medier jublar många Nocco-älskare just nu över att deras gamla favoritsmaker snart kan köpas i butik. Under vecka 44 lanseras Tropical (2016), Melon Crush (2017), Skum hare (2017) och Miami (2019) i dagligvaruhandeln och på tyngre.se.
– Det är fyra smaker som varit med och definierat Noccos resa. Det är roliga smaker, vågade lanseringar, eller storfavoriter som vårt community har önskat få tillbaka. När vi nu firar tio år är det främst vårt fantastiska community vi vill fira – och ge tillbaka till. För de är lika mycket Nocco som vi, våra ambassadörer och partners, säger Bella Jordansson.

Nocco lanserades första gången på Fitnessfestivalen 2014, och då som världens första färdigblandade BCAA-dryck. I dag har det svenska varumärket ett brett sortiment av funktionsdrycker, som säljs i hela Europa och delar av Nordamerika.
Dela
Fler nyheter i Förädling och Trend och Värdekedjan
Innovativt samarbete ger hälsosam smakstart: ”Superfin respons”
Alex&Phil har i samarbete med Good Grains och Warbro Kvarn utvecklat världens första barnmat som är baserad på hydrotermiskt behandlat kulturspannmål.
– Det är en unik produkt som det finns ett stort behov av på marknaden, säger vd Jenny Wessblad Hårdh i en intervju med Livsmedel i fokus,
13 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.


