Dagligvaruhandeln ska klimatberäkna maten: ”Nya möjligheter”

Svensk Dagligvaruhandel inleder ett samarbete med det svenska techbolaget Foodfacts. Syftet är att ta fram klimattal för butikernas utbud av livsmedel och är ett steg i arbetet mot ett mindre klimatbelastande sortiment.

Snart ska Svensk Dagligvaruhandels medlemmar kunna använda klimattal som ett verktyg i sitt hållbarhetsarbete och för att driva sina respektive hållbarhetsstrategier, detta i samarbete med Foodfacts.
Metoden för klimatberäkning möjliggör jämförbara och transparenta klimatberäkningar, och skapar bättre förutsättningar för såväl dagligvaruhandeln som livsmedelsindustrin att driva en omställning mot lägre klimatavtryck.
– Maten står för omkring 30 procent av vår klimatpåverkan och en övervägande del av all mat köps i våra medlemsföretags butiker. Genom att nu ta nästa steg och tillämpa den gemensamma metoden i bred skala skapar vi nya möjligheter i arbetet med att minska klimatpåverkan från maten dagligvaruhandeln säljer, säger Jenny Hagberg, hållbarhetsansvarig på Svensk Dagligvaruhandel, i en kommentar.

Klimattalen som ska tas fram i projektet är så kallade generiska klimattal som utgår från respektive produkts unika sammansättning. Dessa generiska tal är ett steg i arbetet mot ett mindre klimatbelastande sortiment.
Arbetet, som inleds nu, kommer att pågå under en tvåårsperiod.
– Vi är oerhört glada över att ha fått detta förtroende och att få arbeta för en kund som delar vår vision att bättre information om livsmedelsprodukter kan göra skillnad. Detta är ett steg på vägen för Foodfacts att framåt kunna erbjuda alla producenter och handlare lättillgängliga analysverktyg med hälso- och hållbarhetsindikatorer för hela sina sortiment, säger Alexandra Ferreira, vd för Foodfacts.

 

Dela

Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Hållbarhet och Värdekedjan

Svensk Dagligvaruhandel tar tempen på partierna inför valet

Samtliga riksdagspartier vill stärka Sveriges livsmedelsberedskap och ställa om till fossilfria transporter. Och inget parti utesluter en förlängning av den tillfälliga momssänkningen efter 2027. Men när det gäller företagens kostnader och konkurrenskraft går skiljelinjen tydligt mellan höger och vänster, enligt Svensk Dagligvaruhandels partienkät inför riksdagsvalet i höst.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.