Fiskodlingen minskar – men regelförenklingar är på gång: ”Krävs tålamod”

Den svenska produktionen av matfisk minskade med sex procent under förra året, enligt färsk statistik från Jordbruksverket.
– Det finns ett glapp mellan regeringens och landsbygdsministerns ambitioner att underlätta för ökad fiskodling och hur myndigheter och enskilda handläggare agerar i praktiken, säger Wenche Hansen, vd på branschorganisationen Matfiskodlarna.

Produktionen av matfisk uppgick år 2024 till 9 100 ton i beräknad hel färskvikt. Det motsvarar en minskning med sex procent eller 600 ton sedan året innan. Regnbåge stod för den största andelen av matfiskproduktionen och uppgick till 7 700 ton, vilket motsvarar ungefär 85 procent av den totala matfiskproduktionen. Efter regnbåge är röding den vanligaste matfisken, därefter kommer övrig matfisk, såsom lax och öring samt ål.
Wenche Hansen, vd på branschorganisationen Matfiskodlarna, förklarar att minskningen bland annat beror på att Sverige har nationella åtgärder för sjukdomen bakteriell njurinflammation (BKD) som kan innebära utslaktning av all fisk i en anläggning – något som hänt flera gånger senaste åren. Detta samtidigt som flera mindre fiskodlare valt att lägga ned sin verksamhet på grund av komplicerade regelverk och svårighet att få någon lönsamhet.
– Fiskodling berörs av ett komplext och krångligt regelverk och det kan innebära stora ekonomiska risker. Trenden går därför mot att stora producenter kommer att behöva bli större medan de små försvinner, säger hon.


Wenche Hansen, vd på branschorganisationen Matfiskodlarna. Bild: Pressbild

Men regeringen har ju infört flera regellättnader på området…
– Det är regellättnader på gång vad gäller tillstånd men de träder inte i kraft förrän nästa år. Lättnader vad gäller strandskyddet, som trädde i kraft 1 juli, är generellt ingen stor fråga för just fiskodlare, säger Wenche Hansen och tillägger:
– Det finns även ett glapp mellan regeringens och landsbygdsministerns ambitioner att underlätta för ökad fiskodling och hur myndigheter och enskilda handläggare agerar i praktiken.
Vad tror du om framtiden?
– Jag både tror och hoppas att den svenska fiskproduktionen ska öka men det handlar om en ganska långsam vändning. För våra medlemsföretag ser vi en ökning av produktionen totalt för matfisk och sättfisk för röding samt regnbåge för 2024 jämfört med 2023. Det finns flera förslag på förenklingar i miljölagstiftningen som på sikt kan förändra förutsättningarna. Om det är något man måste vara utrustad med i den här branschen så är det tålamod!

Jordbruksverkets vattenbruksstatistik baseras på uppgifter från en enkät som skickats ut till samtliga vattenbruksföretag i Sverige.

 

Dela

Fler nyheter i Fiske och vattenbruk

Svenska konsumenter kan tänka sig att äta fiskrens – som färdigmat

Allt fler konsumenter i både Sverige och andra delar av Europa kan tänka sig att äta mat tillverkad av sidoströmmar från sjömatsindustrin. Det öppnar i sin tur nya utvecklingsmöjligheter för livsmedelsbranschen, enligt en ny undersökning som genomförts på uppdrag av det nordiska foodtech-bolaget Hailia.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.