– Vi vill vara med och utveckla hela produktionskedjan, säger Ann-Beth Freuchen, vice vd på Orkla.
28 september 2020
Orkla köper 24,9 procent av aktierna i Arctic Seaweed, som har sitt huvudkontor i norska Flekkefjord och produktionsanläggningar i Øygarden utanför Bergen, Norge. Företaget har utvecklat och patenterat teknik som det nu gradvis rullar ut till flera anläggningar längs Norges västkust.
– Den här transaktionen stärker vår utveckling av tång som livsmedel och vi ser det som en investering med stark långsiktig potential, säger Ann-Beth Freuchen, och förklarar att Orkla Ocean ska fungera ”som ett kunskapscentrum för utveckling och kommersialisering av tång på den europeiska marknaden”.
Man kan säga att tång är havets motsvarighet till jordens regnskogar, som binder samman stora mängder koldioxid och därmed har potential att bidra till att övervinna klimatrelaterade utmaningar. Eftersom tång även är naturligt rika på nyttiga näringsämnen kan det också ge ett betydande bidrag till att öka den globala livsmedelsproduktionen.

– Norden har omfattande marina områden som kan användas för jordbruk, och allt tång behöver för att växa är solljus och havsvatten, säger Ann-Beth Freuchen.
Även om odling och skörd av tång för närvarande är en liten industri, används råvaran redan i dag för en mängd olika tillämpningar utanför livsmedelsindustrin, såsom förpackningar och hygienprodukter.
När kommer då denna ”havets grönsak” att vara ett vanligt inslag i Orklas livsmedelsprodukter?
Enligt Cecilia Sajland, innovationsdirektör på Orkla Foods Sverige, dröjer det ett tag:
– Tång ger våra skickliga gastronom- och produktutvecklare nya möjligheter. Men det är några år framåt innan vi kommer att se en omfattande användning av tång i våra produkter, säger hon.
Dela
Fler nyheter i Fiske och vattenbruk och Förädling och Värdekedjan
Dagligvaruhandel Utblick Värdekedjan
Här har ekologiskt blivit vardagsmat: ”Upplevs som folkligt”
I Danmark är den ekologiska försäljningsandelen i dagligvaruhandeln 12 procent jämfört med knappt 4 procent i Sverige. Nu hämtar svenska aktörer inspiration från andra sidan Öresund.
– Så olika är vi ju inte som konsumenter, säger Charlotte Bladh André, vd på Organic Sweden, till Livsmedel i fokus.
22 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.




