Astrid och aporna kommer tillbaka: ”Det självklara valet”

I januari nästa år kommer Astrid och apornas veganska produkter åter att synas i butikshyllorna inom dagligvaruhandeln tack vare ett samarbete mellan den nya ägaren Kale United och Movement. – Nu har vi hittat rätt, säger techentreprenören Måns Ullerstam, vd på Kale United.

Astrid och apornas veganska produkter försvann hastigt från marknaden i samband med en uppmärksammad konkurs i slutet av februari i år. I somras förvärvades varumärket av Kale United och VBites Foods.

Tillsammans med säljföretaget Movement ska Astrid och aporna nu få ökad synlighet och tillgänglighet på den svenska marknaden.

– Vi har letat efter den bästa partnern för att kunna bygga upp Skandinaviens första växtbaserade koncern och vi känner att vi har hittat helt rätt med Movement. Tillsammans kommer vi att erbjuda produkter som hjälper till att minska koldioxidavtrycket, säger Måns Ullerstam, vd på Kale United, i en kommentar.

Samtliga produkter från Astrid och aporna är helt växtbaserade och även fria från ägg och mjölk. Visionen är att produkterna ”ska vara det självklara valet för den som vill avstå eller minska sitt intag av animaliska produkter”.

Jennifer Friman, vd på Movement Group, är förväntansfull inför samarbetet:

– Växtbaserade produkter kommer att fortsätta utvecklas starkt på den svenska marknaden. Att få vara med och bidra till ett mer hållbart samhälle med hållbar livsmedelskonsumtion känns både viktigt och inspirerande, säger hon i en kommentar.

AGNETA RENMARK

Dela

Fler nyheter i Arkiv

Almedalen 2025: ”Livsmedelsfrågorna tar plats i debatten”

Spännande möten, spänstiga debatter och nya insikter. När Livsmedel i fokus ber en handfull branschpersonligheter att sammanfatta årets upplaga av Almedalsveckan är det positiva tongångar men även en del önskemål inför nästa års event.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.