18 december 2025
Investeringen omfattar en ny produktionslinje för korv samt en utbyggnad och uppgradering av produktionsområdet i Sköllersta.
– Vårt mål är att förnya och utöka produktionen av olika typer av korv samt bredda vårt produktsortiment. Samtidigt förbättrar vi avsevärt produktionens energieffektivitet och säkerställer att vi kan möta kundernas och konsumenternas behov långt in i framtiden, säger Jarmo Lindholm, vd för Atria Sverige, i en kommentar.
Atria Sverige är en av Nordens största tillverkare av korv med en årsproduktion på över 25 miljoner kilo för bland annat varumärkena Lönneberga, Sibylla, Ridderheims och Lithells.
Investeringen, som stöder Atrias ”Together 2030-strategi”, vars mål bland annat är att växa och optimera kärnverksamheten, inleds i december 2025 och slutförs under första kvartalet 2027.
Dela
Fler nyheter i Förädling
Fazers nya koncept: ”För läckert att slängas”
Fazers hantverksbageri Gateau inför särskilda “För läckra för att slängas”-stationer i sina kafébutiker i Sverige och Finland för att minska matsvinnet. Tanken är att kunderna ska kunna köpa gårdagens bröd och bullar med 40 procent rabatt.
20 januari
Gå med i nätverket idag!
Så missar du inte de viktigaste branschnyheterna, temaseminarierna och studiebesöken.




