12 mars 2026
Under Nordic Seafood Summit 2026 tilldelades Sjömatsfrämjandet Sjömatspriset – en utmärkelse som uppmärksammar aktörer som bidrar till att utveckla och stärka sjömatsnäringen.
– Det känns fantastiskt roligt och verkligen en stor ära att få det här priset. Både Axfoundation och Skillinge Fisk-Impex som var de andra två finalisterna är ju fantastiska företag med både passionerade och drivna personer bakom, och att stå som vinnare är en fin bekräftelse på vikten av det vi gör, säger Linda Frithiof, verksamhetsledare på Sjömatsfrämjande, till Livsmedel i fokus.
Genom sitt arbete sprider organisationen matglädje, lyfter nya arter och inspirerar både konsumenter och professionella aktörer att utforska fler sätt att använda havets råvaror.
– Många vill laga enklare och snabbare mat i dag, och många tycker att sjömat är svårt. Där försöker vi bidra genom att sprida kunskap och göra det lättare att välja och laga fisk och skaldjur oftare.

En särskilt viktig del av verksamheten är mötet med barn och unga, där nyfikenhet och smakupplevelser kan lägga grunden för framtida matvanor.
– Det som gör mig mest stolt är arbetet med barn och unga. När ett barn som säger att det inte gillar fisk vågar smaka – och man senare får höra att det till och med har börjat ta med sina föräldrar till fiskdisken – då känner man att det vi gör faktiskt gör skillnad, säger Linda Frithiof.
Förutom äran får Sjömatsfrämjandet även motta en check på 30 000 kronor.
Vad ska ni göra med prispengarna?
– Vi har inte bestämt än vad vi ska använda prispengarna till men det lutar mot en inspirationsresa av något slag.
Sjömatspriset delas ut i samband med Nordic Seafood Summit och uppmärksammar initiativ, produkter eller organisationer som bidrar till innovation, hållbar utveckling och ökad konsumtion av sjömat.
Dela
Fler nyheter i Fiske och vattenbruk och Mötesplatser
Agro Stockholm: ”Vi tror på samarbeten i stället för konkurrens”
Nu har Agro Stockholm dragit i gång, en neutral mötesplats för aktörer inom länets gröna näringar.
– Målet är att öka andelen närproducerade och hållbara livsmedel i regionen, säger verksamhetsledaren Ann Freudenthal till Livsmedel i fokus.
5 mars
Gå med i nätverket idag!
Så missar du inte de viktigaste branschnyheterna, temaseminarierna och studiebesöken.




