– Återigen visar handeln prov på det starka samhällsengagemang som finns inom branschen, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.
20 maj 2025
I över tre år har Ukraina befunnit sig i fullskaligt krig mot angriparen Ryssland, med stora kostnader som följd – såväl i form av mänskligt lidande som av ekonomisk karaktär.
Det är bakgrunden till det initiativ som Svensk Handel nyligen presenterade, tillsammans med bistånds- och utrikeshandelsministern samt tre av medlemsföretagen: Coop, Ica och Axfood.
– Handeln är en central aktör i varje gott samhälle. Vår förhoppning är att företag från alla delar av handeln, oavsett storlek, ansluter sig till detta viktiga initiativ för att stötta Ukraina. All hjälp behövs, och tillsammans kan vi inom handeln göra skillnad på riktigt, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.
Initiativet Handelslandet Sverige för Ukraina bygger på inledningsvis på tre primära delar:
- Ett snabbspår för ukrainska leverantörer
- Marknadsföring av ukrainska produkter
- Donationer av diverse utrustning eller pengar till Ukraina
– Genom att stärka våra affärsmässiga förbindelser med Ukraina vill vi både bidra till landets ekonomiska utveckling och främja ett långsiktigt stöd för det ukrainska folket. Det är oerhört viktigt att Ukrainas ekonomi är stabil den dagen kriget slutar och återuppbyggnaden av landet börjar, säger Anders Torell, tillförordnad vd för Coop Sverige.
I början av kriget skänkte Coops medlemmar och konsumentföreningar även pengar till krisinsatser på plats i Ukraina.
Ica kommer att erbjuda ett snabbspår för leverantörer av ukrainska livsmedelsartiklar, vilket innebär att artiklar tas in i systemet så snart som varorna är tillgängliga och godkända enligt svenska villkor.
– Vi vill göra det enklare för ukrainska livsmedelsföretag att nå den svenska marknaden och därigenom bidra till en långsiktig ekonomisk utveckling i Ukraina, samtidigt som vi ger svenska kunder ökad möjlighet att köpa ukrainska produkter, säger Eric Lundberg, vd för Ica Sverige.
Ica stöttar Röda Korsets kris- och katastrofarbete genom insamlingar och pantknappen och har även gjort betydande donationer till Ukraina, inklusive en bolagsgemensam donation som tillsammans med lokala handlarinitiativ genererade i 15 miljoner kronor till Röda Korset i samband med krigsutbrottet 2022.
BILDEN: Sveriges bistånds-och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa, till vänster, och Ukrainas minister för jordbruk- och livsmedel, i mitten. Till höger Anders Torell, tillförordnad vd för Coop Sverige. Foto: Therese Knapp
Dela
Fler nyheter i Dagligvaruhandel
Julen är godast veckan innan julafton
Julen är årets viktigaste försäljningsperiod för såväl dagligvaruhandeln som för många livsmedelsproducenter.
– Storhelgerna innebär att EMV tappar kraft, då många i stället unnar sig leverentörsvarumärken, säger Anna Ekström, vd på NielsenIQ,
20 november
Gå med i nätverket idag!
Så missar du inte de viktigaste branschnyheterna, temaseminarierna och studiebesöken.





