Här är Sveriges nya proteinfabrik

Plant Protein Production AB i Jämjö ska producera svenskt växtbaserat protein av åkerböna. Syftet är att minska importberoendet av sojaböna och stärka den svenska livsmedelsberedskapen.

En gammal stärkelsefabrik i Jämjö i Blekinge håller på att omvandlas till en toppmodern anläggning för proteinfoderproduktion.
Satsningen leds av Anders Johansson och Marc Ljungström på Protein Plant Production AB. Ambitionen är att etablera en inhemsk, spårbar och hållbar proteinkälla som kan ersätta delar av Sveriges sojaimport, minska klimatpåverkan och samtidigt stärka lantbruk, livsmedelsberedskap och regional sysselsättning.
– Detta är ett viktigt steg mot minskat importberoende av soja, säger Marc Ljungström till SVT, när den nya fabriken visades upp tidigare i veckan.
Redan i början av 2026 ska man börja produceras protein av svenskodlad åkerböna, även kallad bond- eller favaböna, som består av cirka 30 procent protein. Bönorna skalas och separeras  i protein och stärkelse. Restprodukter från processen, som skal och delar av stärkelsen, används för att tillverka bränslepellets för energin till produktionsprocessen.
Satsningen innebär en investering på över 125 miljoner kronor och är tänkt att börja med att leverera 2 000 ton protein årligen. Det kommer även att skapas mellan 15 och 20 nya arbetstillfällen.
– Efterfrågan på den här typen av växtbaserat protein är enorm inom livsmedelsbranschen, och vi har redan kontakt med flera intressenter, säger Marc Ljungström till SVT.
Anläggningen i Jämjö är anpassad för att producera protein även av andra vegetabiliska råvaror, utan att produktionslinan behöver byggas om.

 

 

Dela

Fler nyheter i Förädling och Värdekedjan

Fazers vd tar plats i Bryssel: ”Hedrande”

Mats Liedholm, vd på Fazer Sverige, tar plats i Food Drink Europes styrelse, som samlar den europeiska livsmedelsindustrin i Bryssel. Han efterträder Henrik Samuelson, tidigare SVP Customer Brands på Paulig, som haft rollen som ordförande.

Gå med i nätverket idag!

Så missar du inte de viktigaste branschnyheterna, temaseminarierna och studiebesöken.