Från Brödinsitutet till att driva eget: ”Vill vara en välgrundad röst i debatten”

Under de senaste tio åren har dietisten Maria Sitell arbetat med att slå hål på myter om mat och att ge kolhydraterna stjärnstatus. Nu lämnar hon rollen som kommunikationschef på Brödinstitutet för en lite friare roll inom livsmedelsbranschen.

I onsdags gjorde Maria Sitell sin sista dag som kommunikationschef på Brödinstitutet.
– Det har varit tio riktigt roliga år, under vilka jag har fått göra det jag tycker mest om: att agera i gränslandet mellan hälsa, mat och kommunikation, säger hon till Livsmedel i fokus.
Hur känns det nu då?
– Det känns bra! Jag har blivit fint avtackad och känner mig riktigt rörd, glad och tacksam för allt som jag har fått vara med om. Att få jobba med livsmedelsindustrin och alla dessa kontaktytor har lärt mig så otroligt mycket. Inte minst hur företagsamhet och entreprenörskap fungerar i samhället och vilken fantastisk kvarn för svensk ekonomi som livsmedelsindustrin utgör.
Vad är du mest stolt över?
– Jag har jobbat intensivt med att försöka slå hål på myter om mat och att lyfta kolhydraterna för att ge dem den stjärnstatus de faktiskt förtjänar.
Att hon lyckats visar inte minst den årliga opinionsundersökningen Brödtermometern. Insikten att det finns bättre och sämre kolhydrater har ökat med 12 procentenheter på bara fem år. Och påståendet att bröd är en naturlig del av vardagskosten har den högsta siffran – 54 procent – sedan undersökningens start 2012.
Sex av tio svenskar anser numera att mackor fungerar som en fullgod måltid, vilket är en ökning med 29 procentenheter sedan 2012. Och 50 procent anger att de äter mer fullkorn jämfört med för fem år sedan.
Vad ska du göra framåt?
– Nu övergår jag till egen verksamhet. Jag vill fortsätta att jobba med mat, hälsa, opinionsbildning och både strategisk och operativ kommunikation. Inte minst skapa seminarier vilket är lite av min paradgren Jag kommer även att erbjuda föreläsningar, workshops och kostbehandlingar inom mat och hälsa, säger Maria Sitell.
Tänkbara uppdragsgivare kan vara allt från livsmedelsföretag, apotek och vårdföretag till olika organisationer.
– Jag hoppas kunna fortsätta vara en välgrundad röst i debatten. Det finns så oerhört många tvärsäkra och felaktiga påståenden något som snarast ökar vår ohälsa. Vi behöver bli bättre på att skilja kunskap från tyckande i livsmedels- och hälsobudskapen, och utgå från fakta och forskning i stället för att lyssna på självutnämnda experter inklusive diverse trendspanare.

Fotnot. Vem som efterträder Maria Sitell på Brödinstitutet är inte klart än.

 

Dela

Fler nyheter i Hälsa och Människor

Trendspaning: Detta kommer att prägla 2026

Från Japan, USA och Europa till Trendkoll på Berns i Stockholm kom trend- och innovationskonsulten Sofie Z Bonnevier, Popfoodie. Hon har scoutat jorden runt för att kunna sia om vilka mattrender som kommer att forma vår närmaste framtid. Fibrer blir det nya proteinet, Balenciaga byts mot Trader Joe´s, djupfryst blir hett och vinäger kommer vi hitta i allt från kakor till drycker – det är bara några av de insikter hon förmedlade till publiken.

Gå med i nätverket idag!

Så missar du inte de viktigaste branschnyheterna, temaseminarierna och studiebesöken.