– För vissa målgrupper kan de definitivt ha en viktig plats, säger kostexperten Kajsa Asp Jonson till Livsmedel i fokus.
13 februari 2026
Skånemejeriers varumärke Lindahls lanserar den första kollagenberikade mejeridrycken på den svenska marknaden, med 21 gram protein per flaska, varav 5 gram är kollagen. Lanseringen markerar nästa steg i kvargvarumärkets satsningar inom proteinkategorin.
– Många som tränar väljer att inkludera kollagen som en del av sin dagliga rutin – både före och efter träning som ett sätt att komplettera sin kost med ett extra proteintillskott, säger Gabriella Stajduhar, varumärkeschef på Lindahls, till Livsmedel i fokus.

Hon förklarar att kollagen är mycket vanligt i träningspulver-sammanhang och att det finns ett stort intresse på den svenska marknaden.
– Med den här produkten gör vi det enkelt att få i sig protein och kollagen på en och samma gång, det blir en smidig kombination.
Gabriella Stajduhar berättar att Skånemejerier har investerat mycket i sin produktutveckling och innovationstakt för att driva på utvecklingen inom proteinkategorin.
– Smak är otroligt viktigt i den här kategorin och vi har jobbat mycket med att testa oss fram för att få fram en god och fräsch smak.
Arla lanserar också flera nya proteinprodukter i sitt segment ArlaProtein –en serie laktosfria och proteinrika mejeriprodukter, såsom kvarg, shaker, mjölkdrycker och puddingar, framtagna för en aktiv livsstil och återhämtning. Sortimentet utökaen ny och krämig proteinyoghurt med smak av persika och hallon, i smidig så kallad pouchförpackning. Samt med en ny smak på Arla Proteinshake – choklad– i en ny förpackningsstorlek på en liter. En förpackning innehåller 57 gram protein och är tänkt för hemmakonsumtion.

Även Norrmejerier går in i vårvintern med flera produktnyheter som möter den växande konsumenttrenden kring proteinrika mejeriprodukter. Verum Yoghurtkvarg är en av nyheterna, med en mjuk och len konsistens som skiljer sig från traditionell kvarg. Produkten innehåller Verums unika bakteriekultur och är fri från laktos.

Men behövs då verkligen alla dessa proteinberikade mejeriprodukter?
Frågan går till dietisten och nutritionsexperten Kajsa Asp Jonson.
– Jag tycker att det är en komplex fråga. Enligt Livsmedelsverkets rekommendationer ska vi äta 0,83 gram protein per kilo kroppsvikt men om de behövs eller inte beror ju på hur kosten ser ut som helhet och vad man har för mål, säger hon, och fortsätter:
– För vissa målgrupper kan de definitivt ha en viktig plats för att skapa hälsosamma matvanor; folk som tränar, äldre personer och människor som hellre vi ha ett proteinrikt mellanmål än att ta en fika eller korv med bröd.

Kajsa Asp Jonson, dietist och hälsoinspiratör
Dela
Fler nyheter i Förädling och Hälsa och Trend
Hållbarhet Människor Mötesplatser Trend
FINALIST: Matmissionen – sociala matbutiker skapar hållbarhet på riktigt
I över ett decennium har butikskedjan agerat mitt i det paradoxala faktum att matsvinnet är enormt samtidigt som matfattigdomen ökar. Tack vare goda samarbeten och en stark röst i debatten kan Matmissionen skapa hållbarhet i verkligheten.
28 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.




