Livsmedelsproduktion klassas som samhällsviktig verksamhet

Livsmedelsbranschen klassas som samhällsviktig. Regeringens besked välkomnas av både LRF, Livsmedelsföretagen och Svensk Dagligvaruhandel. – Nu inväntar vi direktiv om hur detta kommer fungera i praktiken, säger Patrik Strömer, näringslivsexpert på Livsmedelsföretagen.

Nu har regeringen beslutat att klassa livsmedelsbranschen som ”samhällsviktig”. Det innebär att de som jobbar med exempelvis produktion, förädling och försäljning av livsmedel får tillgång till barnomsorg även om förskolor och skolor stängs.

– Det här är en fråga som vi har drivit hårt tillsammans med bland annat LRF och Svensk Dagligvaruhandel, och det är mycket välkommet att regeringen har tagit det här beslutet, säger Patrik Strömer, näringslivsexpert på Livsmedelsföretagen med särskilt ansvar för krisberedskap och försörjningsförmåga.

Även Karin Brynell, vd på Svensk Dagligvaruhandel, är nöjd med beskedet:

– Nu vill vi veta hur det ska gå till i praktiken, exempelvis vilka yrkeskategorier och individer som kommer att omfattas om skolorna stängs, säger hon.

På LRF lovar man att Sveriges bönder kommer att göra allt för att kunna fortsätta att producera och leverera livsmedel:

– Det är bra att regeringen ger oss ett kvitto på att primärproduktionen av livsmedel är en viktig uppgift för att samhället ska fungera, både i normalläget men kanske framförallt under kriser som den vi nu upplever. Nu är det nödvändigt att lantbrukets personal ges förutsättningar att kunna gå till jobbet precis som vanligt, för att vi ska kunna fortsätta leverera mat från gård till bord på ett tryggt sätt, säger Anna Karin Hatt, vd för LRF.

Dela

Fler nyheter i Corona och Förädling och Värdekedjan

Sverige rustar men livsmedelsberedskapen är sårbar: ”Krävs politisk handlingskraft”

Låg lönsamhet, eftersatt infrastruktur, otydlig ansvarsfördelning, avsaknad av beredskapsavtal och osäkra handelsvägar är betydande hot mot Sveriges förmåga att försörja befolkningen med mat vid kris och krig, enligt en ny rapport från Livsmedelsföretagen.
– Utan mat och dryck fungerar varken samhället eller totalförsvaret säger vd Björn Hellman.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.