Rekordstort intresse för att säkra framtidens mat i globalt frövalv

På Svalbard bevaras världens mångfald av matplantor. Den här veckan sker den hittills största leveransen av fröer. Rekordinsättningen innebär att man spränger miljonvallen vad gäller antalet fröprover som ligger nedfrusna i 18 minusgrader.

Sjukdomar, krig och naturkatastrofer. Om det värsta händer kan lösningen på världens livsmedelsförsörjning finnas i ett fjäll i Longyearbyen på Svalbard. Djupt här inne i den arktiska permafrosten finns nämligen vad som kan beskrivas som ett jättelikt bankfack för den genetiska mångfalden, fyllt med ”backup-kopior” på världens fröer.

Sedan 2008 har genbanker från hela världen kunnat skicka fröer till Svalbard. Valvet öppnas några gånger om året för nya insättningar och just den här gången är intresset rekordstort. Mer än 60 000 fröprover har packats i 170 lådor och fraktats från 36 genbanker från alla kontinenter.

– För att mätta tio miljarder människor behöver vi den biologiska mångfalden som blir bevarad på den här säkra platsen, säger Stefan Schmitz, i en intervju för Ekot i Sveriges radio – han är chef för Crop Trust, en av organisationerna bakom frövalvet på Svalbard.

Den norska staten har nyligen satsat drygt 200 miljoner kronor på att rusta upp och säkra frövalvet, som tidigare hotats av problem med vatten som läckte in.

AGNETA RENMARK

Dela

Fler nyheter i Arkiv

Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna

Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.