Trendbrottet: Nu ökar ekologiskt i butik

Försäljningen av ekologiska livsmedel ökade under första halvåret 2026 både i värde och volym. Samtidigt växte ekologisk försäljning snabbare än dagligvaruhandeln i stort och marknadsandelen steg till 4,5 procent.

För första gången sedan 2018 tar ekologiska livsmedel marknadsandelar i svensk dagligvaruhandel. Enligt statistik från Nielsen IQ ökade den ekologiska livsmedelsförsäljningen med 5,4 procent i värde under första halvåret 2026, jämfört med motsvarande period 2025. Dagligvaruhandeln som helhet ökade försäljningsvärdet med 1,8 procent under samma period. Volymutvecklingen för ekologiskt var ännu starkare och uppgick till 9,3 procents ökning. Marknadsandelen ökade till 4,5 procent.
– När ekologiskt växer snabbare än dagligvaruhandeln i stort visar det på ett viktigt trendbrott. Det signalerar att fler vill köpa mat som värnar biologisk mångfald, miljö och djur, säger Emma Rung, vd på Krav, i en kommentar.
Även Charlotte Bladh André, vd på Organic Sweden, välkomnar trendbrottet:
– Med den här utvecklingen börjar Sverige åter följa den positiva trend vi ser i många europeiska länder, där försäljningen av ekologiska livsmedel växer och tar marknadsandelar. Sverige har historiskt varit ett föregångsland inom ekologisk produktion och konsumtion – den positionen vill vi ta tillbaka, säger hon.
De kategorier inom ekologiskt som ökade mest i försäljningsvärde under första halvåret var förpackat kött, som ökade med 42 miljoner kronor. Därefter följde fryst frukt och bär samt matlagningsost, som ökade med 15 respektive 14 miljoner kronor. Även bland skafferivarorna ökade försäljningen, bland annat av ekologiska torkade bönor, ärtor och linser, havregryn, flingor och mjöl.

Foto: Sara Ängfors/Krav

Dela

Fler nyheter i Hållbarhet och Trend och Värdekedjan

Hackade kylar och frysar skakar om livsmedelsbranschen

Dagligvarubutiker, e-handelslager och några restauranger tillhör dem som drabbades av den uppmärksammade hackerattacken tidigare i veckan, medan leverantörsledet verkar ha klarat sig.
– Vi följer det som har inträffat för att se vilka lärdomar vi kan ta med oss, säger Ulrika Enström, kommunikationsansvarig på Orkla Foods Sverige.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.