Ny teknik ska minimera avokadosvinnet: ”Enorm potential”

Tänk att alltid ha tillgång till perfekt avokado, som fått mogna på ett sätt som är identiskt med om den hade suttit kvar på trädet. Jodå, tekniken finns redan – och nu ska den ut i butik.

Avokado är en av de matvaror som svinnas allra mest genom hela värdekedjan, enligt Lars Andersson, vd på Swedlog.
Det är ett Helsingborgbaserat företag som packar frukt och grönsaker och som har investerat flera miljoner i två gastäta mogningsrum som är unika för Sverige och som byggs av tyska företaget Frigotec.
Det handlar om modern teknik som talar om exakt vad varje avokado behöver för att mogna till perfektion. Konceptet heter Softripe men har i Sverige fått namnet Hållbar mognad.
– Det kanske inte är den billigaste avokadon men den blir alltid bra!
När en leverans kommer till Swedlogs anläggning mäts hårdhet och oljehalt i avokadon, liksom temperaturen i själva containern.
I mognadsrummet anpassas sedan temperaturen och mängden koldioxid, syre och eten utifrån tusentals algoritmer som tar hänsyn till den plats, jordmån och klimat som just den här avokadon kommer ifrån, och vad den behöver ”för att känna sig som hemma”.
Här finns även sensorer som ser till att stabilisera alla värden.

Mognadsprocessen sker inifrån och ut, under totalt nio olika cykler, vilket gör att skalet blir hårdare och grönare än avokado mognad med traditionell teknik. Hållbarheten fördubblas och frukterna blir mindre känsliga för oöm behandling, vilket minimerar svinnet i både butik och hemma hos konsumenten.
I januari började Swedlogs leverera sina perfekt mogna avokados till restauranggrossister och nu i maj gör de entré på Ica.
– I dagsläget har vi bara två mogningsrum men vi får fler efter sommaren. I nuläget tvingas vi tyvärr säga nej till nya kunder, säger Lars Andersson.
Han ser en enorm potential i tekniken.
– Vi börjar med avokado men har även talat om att mogna mango och kiwi. Kiwi är ju ofta stenhård när man köper den, men med den här tekniken blir den lika söt som om den fått mogna klart på trädet.
Swedlog är just nu ensam samarbetspartner med företaget Frigotec vad gäller mogningsrum för avokado i Norden.
– Patenten löper ut om två år men då hoppas vi ha 80 procent av marknaden. Drömmen är att alla människor i hela norden får äta vår avokado.

BILDEN: Lars Andersson (mitten), vd på Swedlog, tillsammans med kollegorna Maher Khalifa och Magnus Åkesson.

 

Dela

Fler nyheter i Hållbarhet och Värdekedjan

Så påverkar konflikten i Mellanöstern svenska matpriser

Konflikten i Mellanöstern och blockaden av Hormuzsundet riskerar att få stora effekter för den globala livsmedelsproduktionen. Vad den geopolitiska oron kan betyda för kostnadsläget genom den svenska livsmedelskedjan var temat för ett webbinarium som Svensk Dagligvaruhandel nyligen arrangerade.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.