Bland mjölkfår och tångodlare – här är de nominerade till Änglamarkspriset

Tio bidrag tävlar om tre finalplatser till Änglamarkspriset 2023. Två av dem handlar om hållbar livsmedelsproduktion: ett ekologiskt gårdsmejeri med tillhörande ostkafé samt en startup som vill få fler att odla och äta tång.

Änglamarkspriset, som KF och Coop står bakom, går till personer, organisationer eller initiativ som gör eller förväntas göra särskilt värdefulla insatser inom miljö, ekologi och framtida hållbarhetsnytta.
Bland årets tio nomineringar finns allt från tjänster, produkter och ny teknik till organisationer och föreningar; alla bidragen drivs av unga vuxna upp till 30 år.
– Det är tio riktigt bra kandidater som alla blir spännande att följa, säger juryns ordförande Charlotta Szczepanowski, generalsekreterare för Vi-skogen.
Bland de tio nominerade finns ett par företag inom livsmedelsproduktion. Det ena är Bredsjö mjölkfår i Hällefors, ett ekologiskt gårdsmejeri som drivs av de båda matentreprenörerna tillika sommeliererna Sara Staffare och Carl Johan Granqvist. Det är härifrån osten Bredsjö Blå kommer, och här finns både ostkafé och bondgårdsbistro.
– Vi tror att en hållbar livsmedelsproduktion i Sverige är av stor vikt för framtiden. Luft, rent vatten och näringsrik mat är trots allt det vi människor lever av i grund och botten. Sverige har dessutom fantastiska förutsättning för detta både nu och i framtiden och genom Bredsjö mjölkfår ser vi till att förvalta platsens kulturhistoriska värde i kombination med hållbart småskaligt jordbruk in i framtiden, säger Sara Staffare till Livsmedel i fokus,
Det andra nominerade livsmedelsföretaget är Koastal, ett startupbolag i Göteborg som drivs av Samuel Amant och August Eriksson, och som genom sina tjänster vill skapa möjlighet för fler att börja odla tång i större skala. Eller som de själva kallar det: ”Framtidens hållbara och prisvärda gröda”.
Dessutom är Föreningen Ätbart på Lidingö med bland de nominerade, som jobbar mot matfattigdom genom minskat matsvinn

Änglamarkspriset delas sedan 2002 ut av KF och Coop tillsammans med Änglamarksfamiljerna Danielsson, Taube och Alfredson. Av de tio nominerade bidragen väljer juryn för Änglamarkspriset ut tre finalister som presenteras den 30 oktober då allmänheten kan börja rösta på coop.se. Omröstningen pågår fram till den 19 november och den 22 november koras årets vinnare vid en prisceremoni i Stockholm. Prissumman är 250 000 kronor.

Dela

Fler nyheter i Människor och Värdekedjan

Almedalen 2026: Beredskapskapsfrågan var hetast

Beredskap, AI, hälsa och klimat. Men även samsyn kring de gröna näringarna, där livsmedelsfrågan definitivt fått ett ökat politiskt fokus.
Livsmedel i fokus bad en handfull branschpersonligheter att göra en personlig spaning från årets upplaga av Almedalsveckan.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.