SM i nedbrytning ska rädda framtidens matproduktion

Hur bra är egentligen den svenska åkermarken? Det ska LRF och SLU RådNu och LRF ta reda på genom att arrangera ”SM i nedbrytning”. Målet är att rädda friska odlingsjordar och öka medvetenheten om att mark inte kan nybildas.

SM i nedbrytning går ut på att tävla i att undersöka jordkvalitet.

Bakgrunden är följande: Sverige har cirka 2,6 miljoner hektar åker och 0,4 miljoner hektar betesmarker. Men varje år försvinner viktig och bördig jordbruksmark i takt med att det byggs nya vägar, bostads- eller industriområden – mark som aldrig kan återställas.

Förutom att växter som vi äter kommer från åkermarken, möjliggör marken kolinlagring som minskar koldioxidutsläpp i luften.

– Eftersom åkermarken ständigt minskar medan befolkningen i stället ökar behöver all kvarvarande åkermark kunna producera totalt mera mat. Att vårda åkermark för livsmedelsproduktion är därför helt nödvändigt, säger Markus Hoffman, vatten- och markexpert på LRF.

Tävlingsuppgiften är enkel: Gräv ned tvättlappar på två olika platser – på åkern eller i trädgården – för att ta reda på hur odlingsjorden mår.

– Resultatet är inte det viktiga, utan det här handlar framför allt om att lära sig om sin jord, att gräva i marken och börja prata om jordhälsa, säger Christina Lundström vid SLU RådNu.

Tävlingen riktar sig till lantbrukare, trädgårdsodlare, elever och även privatpersoner som vill göra ett test av mikrolivet i sin odlingsmark. Nedgrävningen genomförs under första veckan i juni och uppgrävning senast sista veckan i augusti. Vinnaren koras genom omröstning och utifrån  kriterier som grad av nedbrytning, beskrivning av förutsättningar samt egen reflektion kring resultatet.

Anmäl dig till tävlingen här!

Dela

Fler nyheter i Primärproduktion

Det våras för lamm – ökningen av svensk produktion kan fördubblas

Efter flera års nedgång är svensk lammproduktion på väg upp. Antalet får och lamm ökade med cirka 28 000 djur under förra året, vilket motsvarar 9 procent. Det visar ny sammanställd statistik från Jordbruksverket och branschens egna uppföljningar.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.