18 april 2024
I tisdags kom besked från den finska regeringen om att godis och choklad flyttas till den högsta momsklassen 25,5 procent, från nuvarande 14 procent.
Fazer, som har planerat att växa inom konfektyr och bygga en ny godisfabrik i Lahtis i år, en investering på långt över en halv miljard euro. Men regeringens godisskatt gör att företaget kanske tänker om.
– Om uträkningarna visar att fabriken inte betalar sig så måste vi fundera på att lägga projektet på is. Men först ska vi sova några nätter på saken, det här var inte ett scenario vi hade på bordet, säger Fazers vd Christoph Vitzthum i en intervju med Hufvudstadsbladet.

Vidare menar han att den finska livsmedelsindustrin kommer gå ut som förlorare ur beslutet, då många finländare kommer att köpa billigare importerat godis i stället.
Dela
Fler nyheter i Förädling
Livsmedelsindustrin sätter nya mål för bättre matvanor: ”En vitamininjektion”
Livsmedelsindustrin har satt upp nya frivilliga åtaganden och mål för mindre salt i charkuterier och förpackade måltider.
– Modellen gynnar folkhälsan samtidigt som det inte stör konkurrenskraften, säger Elisabet Rytter, nutritions- och forskningsexpert på Livsmedelsföretagen.
11 juni
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





