20 maj 2025
Merparten av den fisk som äts i Sverige i dag är importerad. Samtidigt exporteras majoriteten av fisken som fiskas här, oftast för att bli fodermjöl.
– Svensk fiskepolicy genomsyras av tanken att människa och natur ses som åtskilda, i stället för att människan är en del av de ekosystem som hon är beroende av för sitt välmående. Detta har till exempel lett till att det svenska fisket har drivits mot att bli mer och mer industrialiserat, säger Viktor Vesterberg, doktorand i samhällsvetenskapliga miljöstudier vid Göteborgs universitet, i ett pressmeddelande.

Han har detaljstuderat svenska policydokument som berör yrkesfiske och fisk som mat, gjort intervjuer med olika intressenter och arbetat tillsammans med yrkesfiskare för att samla in information. Tillsammans med Kålrotsakademien, svenska fiskare och kockar har han även skapat projektet ”Bortglömda fiskar”.
– Syftet med projektet var att utforska smaken av svenska fiskevatten, som en motpol till det anonyma utbudet man finner i de flesta fiskdiskar idag. Vi undersökte vilka fiskar vi brukade äta förr i tiden men inte äter i dag, och om det finns nya arter med gastronomisk potential.
Projektet gjorde nedslag på fem platser i Sverige: Stockholm med skärgården och Mälaren, Spikens fiskhamn vid Vänern, Sundsvall, Gotland och Simrishamn.
– Vi upptäckte att det finns en mångfald av välsmakande fisk att hämta i svenska vatten. Inte bara fick vi höra fiskare och kockar bli lyriska över kvaliteten i Östersjöns sill och strömming, men vi lärde oss också att en stor mängd mindre vanliga matfiskar, så som id, braxen, mört och simpor, är utmärkta och mycket goda i matlagning, säger Viktor Vesterberg.
Enligt honom finns det ett betydande intresse för lokal fisk bland både såväl konsumenter som beredningsindustri och småskaliga fiskförädlare. Det finns även en stor ilska bland till exempel småskaliga fiskare och kockar mot att fiskeripolitiken underminerar basen för ett levande lokalt fiske och lokalt förankrad matkultur.
– Om vi återupptäcker våra svenska matfiskar bidrar vi till en mer hållbar matproduktion, och får samtidigt så mycket mer och spännande fisk från lokala vatten på våra tallrikar!
Dela
Fler nyheter i Fiske och vattenbruk och Forskning
Hon ska göra forskningen konkret och vardagsnära
Lovisa Martin Marais är ny näringspolitisk expert och ansvarig för forskning och innovation på Livsmedelsföretagen. För Livsmedel i fokus berättar hon om sitt hattbyte, möjligheterna med innovation samt vad hon lärde sig under sin tid i Sydafrika.
9 juni
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





