Carlsberg satsar på cirkulär koldioxid

Carlsberg Sverige har investerat stort i återvinning av koldioxid vid bryggeriet i Falkenberg. Under 2025 uppskattas hela 2 000 ton koldioxid återvinnas, vilket motsvarar 25 procent av all koldioxid som används vid bryggeriet.

Den koldioxid som naturligt uppstår under ölbryggningen fångas numera upp i en ny anläggning i Falkenberg, och återanvänds som kolsyra i Carlsbergs öl, läsk och vatten – i stället för att släppas ut eller köpas in externt.
– Genom att återvinna koldioxid från ölbryggningen sparar vi både resurser och miljö. Det minskar vårt behov av inköpt koldioxid, ger mer stabil försörjning och leder dessutom till färre transporter, säger Jonas Kudermann, ansvarig för produktion och logistik på Carlsberg Sverige, i ett pressmeddelande.
Hittills under 2025 har anläggningen producerat cirka 1 300 ton koldioxid, motsvarande 16 procent av bryggeriets totala koldioxidbehov. För helåret förväntas nivån landa på cirka 2 000 ton återvunnen koldioxid, vilket motsvarar 25 procent av all koldioxid som används vid bryggeriet.
För ölproduktionen används den största andelen av den återvunna koldioxiden, omkring 70 procent går tillbaka in i ölprocessen – även om behovet varierar mellan olika ölsorter.
– För oss är hållbarhetsarbetet en naturlig del av bryggkonsten. Att kunna använda vår egen koldioxid i produktionen är ett tydligt exempel på hur innovation kan bidra till både miljövinster och en mer robust verksamhet, säger Anna Anderberg, hållbarhetschef på Carlsberg Sverige.
Investeringen är en del av Carlsberg Sveriges arbete för att minska klimatpåverkan över värdekedjan. Mellan 2022 och 2024 har företaget minskat det relativa koldioxidavtrycket med 17 procent genom mer effektiva transporter, hållbara förpackningar, förnybar energi och hållbart odlade råvaror.

 

 

Dela

Fler nyheter i Dryck och Hållbarhet

Forskning möter innovation i hållbart och hälsosamt mellanmål

Nu lanseras Råggyberry under Axfoods varumärke Garant. Det är ett innovativt, nyttigt och mättande mellanmål som baseras på hydrotermiskt behandlad fullkornsråg, yoghurt, äpple och svarta vinbär.
– Det här är en produkt som är viktig på riktigt, säger Anna Henning Moberg, verksamhetschef på Torsåker gård, där Råggyberry utvecklats i samarbete med aktörer längs hela livsmedelskedjan.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.