12 januari 2026
I dag används bara cirka 20 procent av broccoliplantan, alltså själva buketten. Stammen och bladen lämnas kvar på fältet, trots att ungefär hälften av bladen är fullt ätbara. Enligt beräkningar från SLU rör det sig om flera ton ätbar mat som aldrig når tallriken.
– Broccoliblad är ett tydligt exempel på en god och näringsrik råvara där tusentals ton går till spillo helt i onödan. Det är ett enormt resursslöseri, både för hälsan och miljön, säger Veronica Öhrvik, agronom och projektledare inom Framtidens mat på Axfoundation, i en intervju med Livsmedel i fokus.

Veronica Öhrvik, projektledare Axfoundation
Därför har Axfoundation i samarbete med odlare, förädlare, grossister och livsmedelsaktörer för att testa hur broccolibladen kan tas tillvara i praktiken.
– Vi började experimentera med broccoliblad redan för två år sedan, tillsammans med bland andra SLU och RISE. Ett av resultaten blev den broccolibladsbiff som Sevan tagit fram för Martin & Servera.
I höstas säkrades en skörd på ett ton, i samarbete med Broddarpsgården i Skåne. Broccolibladen förädlades sedan av Grönsakshallen Sorunda och deras charfabrik i Hässleholm.
– Det visade sig att en korvhack är perfekt för att finfördela broccolibladen, säger Veronica Öhrvik.

Efter blanchering frystes bladen in och kan nu användas till en smakrik, nyttig och svinnsmart broccolisoppa, som Ikea ska servera i alla sina svenska varuhus, i begränsad volym.
På Axfoundation hoppas man att efterfrågan från olika aktörer i branschen ska öka rejält så att nästa års skörd av broccoliblad kan mångdubblas.
– Det finns en enorm potential i detta vad gäller nya produkter. Broccoliblad är näringsrika och kan ersätta allt där man i dag använder spenat. Dessutom kan de hela bladen användas som kåldolmar, säger Veronica Öhrvik.
Innovationen med broccoliblad är en vidareutveckling av forskningsprojektet ”Ökad produktion av livsmedel i Sverige – tillvarata sidoströmmar för innovativa produkter” som drivits av SLU.
Dela
Fler nyheter i Värdekedjan och Växtbaserat
Forskning Människor Värdekedjan
Hon blir ny verksamhetsledare för Sweden Food Arena
Det blir Cecilia Warrol som tar över tjänsten som verksamhetsledare på Sweden Food Arena, när Marie Gidlund kliver av uppdraget vid årsskiftet.
– Vi önskar Cecilia mycket välkommen och ett stort lycka till, säger Per Arfvidsson, ordförande i Sweden Food Arena.
16 december
Gå med i nätverket idag!
Så missar du inte de viktigaste branschnyheterna, temaseminarierna och studiebesöken.





