Convini kartlägger nattlunchen: ”En arbetsmiljöfråga”

Nya siffror från Convini visar att över 800 000 nattliga matköp gjordes på svenska arbetsplatser under förra året. Statistiken ger också en tydligare bild av nattlunchen och vad svenskar faktiskt äter när arbetsdagen infaller mitt i natten.

Nattlunchen har blivit en etablerad del av arbetsdagen för många inom bland annat vård, industri och transport. Nu har Convini – leverantör av måltidsbutiker och kaffelösningar på arbetsplatser – analyserat köpen som görs i dessa butiker nattetid.
–  I ett samhälle som aldrig sover behöver vi också fundera på hur vi stöttar de som håller Sverige i gång på nätterna. Tillgång till bra mat under nattpasset är i hög grad en arbetsmiljöfråga, säger Henrik Samuelson, vd på Convini, i ett pressmeddelande.

Enligt SCB arbetar omkring 15–20 procent av Sveriges sysselsatta befolkning utanför ordinarie dagtid, vilket motsvarar flera hundratusen människor. Det handlar bland annat om vårdpersonal och blåljuspersonal, medarbetare inom industrin, lagerarbetare och lastbilschaufförer.
Statistiken från Convini visar att över 800 000 nattliga måltidsköp gjordes under 2025. Totalt ökade antalet personer som handlade i Convinis butiker nattetid med cirka 3 procent jämfört med året innan.
Trots att måltiden ofta äts mitt i natten dominerar klassiska lunchval snarare än snacks. Köpmönstret visar också att den tydligaste toppen infaller runt klockan 23, medan konsumtionen är som lägst kring 04-tiden på morgonen.
–  Många väljer fortfarande ett ordentligt mål mat under nattpassen, vilket är positivt. Samtidigt ser vi ett relativt högt intag av snabba kolhydrater, vilket speglar behovet av energi under långa arbetspass. Regelbundna måltider är därför extra viktiga vid nattarbete, eftersom det annars är lätt att hoppa över måltider och i stället göra sämre val senare, säger Henrik Samuelson.

 

Dela

Fler nyheter i Måltider

Färdigmat för äldre boostas med energi och extra protein

FRESH är ett Formas-finansierat projekt som fokuserar på näringstät färdigmat och dryck för seniorer för att förebygga undernäring och åldersrelaterad skörhet.
– Mat från industrin måste inte alls vara sämre än ”hemlagat” eller mat från ett centralkök, säger projektledaren Mats Stading till Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.