26 januari 2023
”Så påverkar ryska kriget i Ukraina svensk matberedskap”. Det var temat för ett webinarium som LRF arrangerade under torsdagen.
Den 24 februari är det ett år sedan Ryssland invaderade Ukraina – och samtidigt gjorde mat, energi och mineralgödsel till viktiga vapen.
Ryssland är en av världens ledande producenter och exportörer av konstgödsel, och när tillgången på mineralgödsel stryps åt ökar priserna på världsmarknaden.
– Höga gödselpriser påverkar möjligheterna att producera mat, säger Carl von der Esch, förbundsjurist på LRF.
Framför allt är det världens fattiga länder som drabbas men även i Sverige och i Europa kommer ökade priser på mineralgödsel att skjutsa upp matpriserna till en betydligt högre nivå än vi är vana vid.
Men det finns hopp om en lösning på problemet. Markus Hoffman, som arbetar med mat och miljöfrågor på LRF, berättar om en rad parallella satsningar som just nu pågår där svenska företag som LKAB och Ragn-Sells vill utvinna kväve, fosfor och kalium ur gruvavfall och annat avfall.
– Det skulle kunna göra Sverige självförsörjande på lokalproducerad, cirkulär och fossilfri mineralgödsel inom bara några år, säger han.
Kruxet är det där med miljötillstånd, där vattenfrågan är helt avgörande. Ragn-Sells fick nyligen avslag på sin begäran, men domen är överklagad.
– Detta är ett tydligt exempel på hur Sveriges behov och planer för ökad cirkularitet krockar med miljötillstånd, säger Markus Hoffman.
Åsa Odell, ledamot i LRF:s riksförbundsstyrelse och som driver en gård i Skåne med inriktning på grisuppfödning och växtodling, förklarade hur känsligt livsmedelssystemet faktiskt är.
– Gödsel är inget man kan avstå ifrån. De flesta gårdar är helt beroende av att använda mineralgödsel och vår matproduktion bygger på att leveranskedjan fungerar i alla led, säger hon.
Dela
Fler nyheter i Primärproduktion och Värdekedjan
Matrapporten 2026: Svenskproducerat och varumärken viktigare än priset
Efter flera år av intensiv prisjakt har svenskproducerat och kända varumärken seglat upp som viktigast i butikshyllan – samtidigt som färre aktivt letar efter extrapris.
– Att allt fler söker trygghet och trovärdighet i välkända varumärken är glädjande för livsmedelsindustrin, säger Pontus Dahlström, vd på Food & Friends, i en intervju med Livsmedel i fokus.
29 april
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





