16 december 2020
Under pandemin har vi sett att allt fler väljer att stanna hemma i stället för att gå ut och äta på restaurang. Som följd har många krogar utvecklat sitt utbud av hämtmat. Vi har samtidigt sett en offensiv expansion av Q-handelsplattformen Foodora med ett breddat tjänsteutbud, ökat antal anslutna restauranger och en ökad etablering av sin verksamhet geografiskt. Nu öppnar de i ytterligare tre städer: Alingsås, Enköping och Örnsköldsvik. Foodora finns sedan tidigare på ett femtontal orter i Sverige.
– Det känns väldigt bra att vi öppnar i tre städer samtidigt. Vi har haft ett väldigt högt tryck på oss den senaste tiden från det lokala näringslivet att öppna i deras område. Nu tillgodoser vi tre städers behov. Vi är ett bolag som tänker nytt och attraherar många aktörer och att de väljer oss som deras samarbetspartner ser jag som ett starkt kvitto att vi är ett bolag som verkar i tiden, säger Hans Skruvfors, vd Foodora Sverige.
Foodoras närvaro i de tre nya städerna ger de lokala restaurangerna möjlighet att smidigt kunna leverera hem måltider till sina kunder. Tjänsten ger affärsrörelserna således potential att öka omsättningen och skapa fler arbetstillfällen lokalt.
Några av de anslutna restaurangerna i de tre nya städerna:
Alingsås:
Wallins grill, Shit Pommes Frites, Sibylla, MAX, Espresso House, som även erbjuder snabb hemleverans av andra produkter som exempelvis kaffekapslar. Bueno Taco och Lennartssons Café.
Enköping:
Taste of Bangla, Sibylla, Sagar Indiska, Pinchos, Orientaliska palatset, Restaurang Golfen, Grekiska Grill & Bar, Sunnys matglädje, Diners, Saby Jai Thaimat och Hotell Kompassen.
Örnsköldsvik:
Hälsobaren, Richard Norberg Sångkock, Subway, O’learys och Pinchos.
Foodora är idag Sveriges populäraste marknadsplats för hemkörning av restaurangmat men också q(quick)-handel av varor som levereras inom 30 minuter samma dag. Företaget är en del av det globala företaget Delivery Hero med säte i Berlin, Tyskland, och finns representerade i 39 länder. I Sverige arbetar över 2500 personer i bolaget och det finns mer än 4500 anslutna restauranger och butiker.
Dela
Fler nyheter i Måltider och Restaurang
Frystorkat är det nya heta: ”Robust totalförsvar”
Kommuner och regioner står inför ett växande ansvar att säkra livsmedelsförsörjningen vid kris och ytterst krig. En del av lösningen stavas frystorkat,
– Det handlar om planering, lager och logistik, säger Jan Hofmann, säkerhetsskyddschef i Kumla, till Livsmedel i fokus.
22 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





