– Vi vill bidra till öka utbudet av fullkornsprodukter i Sverige, säger Jenny-Ann Sundelöf, Product Managementchef på Pågen.
15 maj 2025
Fullkornsfrämjandet är ett partnerskap mellan näringsliv, akademi, myndigheter, offentlig måltidsverksamhet och en rad organisationer med ett gemensamt mål: Att öka konsumtionen av fullkorn i Sverige.
Den färskaste medlemmen är Pågen, som har bakat bröd i 140 år och använder mjöl från egen kvarn av spannmål som odlas på några få mils radie från kvarn och bageri.
– Vi har nyligen lanserat ”Grahamsbrödet” som är ett extra saftigt fullkornsbröd med 54 procent fullkorn och vill bidra till öka utbudet av fullkornsprodukter i Sverige, säger Jenny-Ann Sundelöf, Product Managementchef på Pågen.
Fullkornsfrämjandets vill inspirera kring fullkorn och öka kunskapen om fullkorn, samt att öka tillgängligheten av goda fullkornsalternativ för att göra det enkelt för fler att äta fullkorn.
– Att grahamsmjöl är ett fullkornsmjöl av vete tror jag inte alla känner till, säger Maria Alexandersson, projektledare på Fullkornsfrämjandet, och förklarar att fullkornsprodukter inte bara är bra för hälsan och klimatet utan också en förutsättning för beredskap och god självförsörjning.
Fullkornsfrämjandets partners är: Lantmännen, Wasabröd, Nestlé, Sveriges Bagare- och konditorer, Brödinstitutet, Polarbröd, Göteborgs Stad, Fazer, Livsmedelsföretagen, Leksandsbröd, Livsmedelsverket, Cancerfonden, Paulig, Chalmers, Hjärt-lungfonden, Svensk Dagligvaruhandel, Sveriges Bagerileverantörers förening, Dietisternas Riksförbund, Warbro Kvarn och nu även Pågen. Projektet stöttas också av Västra Götalandsregionen via EU-projektet SWITCH.
Dela
Fler nyheter i Hälsa och Hållbarhet och Värdekedjan
Hållbarhet Primärproduktion Värdekedjan
Svenska köttbönder i framkant: ”Bra kött är bra för Sverige”
Nya data från Scan Sverige, nedbruten på gårdsnivå, bekräftar att svenska köttbönder ligger i framkant för hållbar utveckling.
– Det är på gårdarna den verkliga skillnaden görs och uppföljningen är ett kvitto på våra leverantörers fina arbete, säger hållbarhetschefen Elina Matsdotter.
23 oktober
Gå med i nätverket idag!
Så missar du inte de viktigaste branschnyheterna, temaseminarierna och studiebesöken.