Här är LRF:s kravspecifikation på ny vd: ”Unik kombination”

Anna-Karin Hatt lämnar jobbet som vd och koncernchef för LRF för att i stället bli Centerpartiets nya partiledare. Livsmedel i fokus fick en intervju med Palle Borgström, styrelseordförande för LRF, om vad detta betyder för organisationen och hur kraven på den nya vd:n ser ut.

När Livsmedel i fokus i slutet av februari gjorde en intervju med Anna-Karin Hatt, vd och koncernchef för LRF, var spekulationerna om vem som skulle bli Centerpartiets nya ledare i full gång. Givetvis ställde vi frågan till henne om hon kan tänkas ta över rodret – men fick då nöja oss med ett undanglidande svar.
I måndags blev det dock klart att Centerpartiets valberedning föreslår LRF:s vd och koncernchef Anna-Karin Hatt till ny partiledare. Frågan går därför till LRF:s styrelseordförande Palle Borgström:
Vad betyder det för er att Anna-Karin Hatt lämnar sitt uppdrag?
– Det är klart att det är en stor förlust. Hon har varit en stark och driven ledare med ett sympatiskt och omtänksamt sätt att leda verksamheten. Hon har även varit med och genomfört stora förändringar, både kring hur vi jobbar rent operativt och i ett stort projekt kring att forma framtidens folkrörelse. Men vad gäller vårt påverkansarbete och operativa arbete så arbetar vi på med fullt fokus på att levererar på alla de uppdrag vi har från medlemmarna och har alla förutsättningar att fortsätta med det, säger han.
Palle Borgström ser även stora möjligheter med att få en kunnig och driven Centerpartiledare som verkligen brinner för lantbrukets frågor.
– Generellt sett är det bra att det finns så många som möjligt i politiken som är engagerade i det gröna näringslivets frågor, som förstår utmaningarna och kan frigöra potential.
När fick du själv det här beskedet?
– Det definitiva beskedet fick jag i söndags men jag har ju följt partiledarprocessen och har haft en mental beredskap för det här scenariot ända sedan i höstas. Samtidigt är inget färdigt förrän det är färdigt.
Vad letar ni efter vad gäller Anna-Karin Hatts ersättare?
– Vi har precis dragit igång rekryteringsprocessen, både internt och externt. Första steget är att ta fram en tydlig profil, vilket involverar både ledning, förtroendevalda och styrelsen. Vad vi söker är en unik kombination av kunskap och kompetens som inte är så vanligt att hitta i en och samma person, säger Palle Borgström och rabblar snabbt upp följande tre kriterier:

  • Erfarenhet och förståelse för näringspolitiskt påverkansarbete och hur beslut fattas i regering och riksdag.
  • Erfarenhet av att leda en bred organisation som är mångfacetterad och har en tydlig koppling till folkrörelser.
  • Erfarenhet av att driva affärsverksamhet, då LRF har flera dotterbolag.

Vad väntas LRF:s nya vd vara med och genomföra rent konkret?
– Vi befinner oss mitt i en väldigt spännande tid för de gröna näringarna och för livsmedelsproduktionen i stort, där omvärldsläget gett oss större möjligheter än på flera decennier. Det gäller såväl allt fokus på beredskap och ökad livsmedelsproduktion som vikten av jordbruket och skogsbruket för att hantera klimatförändringar. Det finns även ett starkt intresse hos konsumenterna kring svenskproducerad mat. Sammanfattningsvis är det ett otroligt spännande uppdrag med ett gott utgångsläge för att kunna skörda resultatet av många års arbete.
Det låter ju som rena drömjobbet…?
– Ja, det tycker jag med!
När är er nya vd på plats?
– Om man ska göra ett gediget jobb får man räkna med att det tar mellan sex och tolv månader. Det är viktigare att det blir rätt än att det går snabbt.

FOTNOT. LRF:s riksförbundsstyrelsen utser Erik Pihlo som tillförordnad vd och koncernchef. Han är i dag avdelningschef för LRF:s avdelning Finans & affärsutveckling, har varit en del av ledningsgruppen länge och har till uppgift ”att säkerställa stabilitet i en tid av förändring”, enligt ett pressmeddelande.

 

 

Dela

Fler nyheter i Människor och Primärproduktion

Livsmedelspriset 2025: Här är finalisterna!

Innovation, hållbarhet och tradition präglar årets finalfält. I september avgörs vem som vinner Livsmedelspriset, ett av branschens allra finaste pris som delas ut för 61:a gången.

Gå med i nätverket idag!

Så missar du inte de viktigaste branschnyheterna, temaseminarierna och studiebesöken.