11 november 2020
Den pågående coronapandemin fortsätter att påverka på alla fronter. Aldrig har vi stått inför så stor osäkerhet inför julhandeln som nu. Å ena sidan har konsumenterna mer pengar att spendera till följd av uteblivna utlandsresor, restaurangbesök och Kulturevenemang. Å andra sidan råder stor osäkerhet om Folkhälsomyndighetens rekommendationer kommer att leda till färre butiksbesök och kanske kommer det nya restriktioner i antalet personer som får vistas i butikerna.
– Julhandeln 2020 handlar, förutom om restriktioner, om tre saker – konsumtionsförflyttningar, kapacitetsprövningar och kreativa lösningar. Stämmer allt har vi ett nytt julhandelsrekord i sikte. Om inte går vi mot ett möjligt försäljningstapp, säger Jonas Arnberg, vd HUI Research.
I dagsläget avråder Folkhälsomyndigheten i stora delar av landet från butiksbesök för annat än att handla mat eller apoteksvaror. Hur det kommer att se ut framöver är svårt att förutsäga. Naturligtvis spelar smittspridningen av Covid-19 och eventuellt nya restriktioner stor roll . Avgörande är också handlarnas olika kreativa lösningar och hur väl de lyckas anpassa sig till den rådande situationen, vilken i nuläget förändras från dag till dag.
Årets julprognos presenterar därför tre potentiella scenarier, som varierar mellan tillväxt och kraftiga försäljningstapp. Huvudscenariot utgår från att konsumenter till viss del avstår från konsumtion på grund av smittspridning och restriktioner, antingen kopplat till butiker, eller till följd av att vi träffar färre personer, exempelvis under jul och nyår.
I huvudscenariot tror HUI på en total tillväxt på 1 procent, där dagligvaruhandeln växer med 5 procent och sällanköpsvaruhandeln tappar 2 procent. E-handeln kommer att fortsätta ta försäljningsandelar. Årets decemberförsäljning antas landa på 81,7 miljarder.
I de övriga två scenarierna bygger antagandena på att handeln antingen kan hålla öppet och att kunder upplever att det är säkert att vistas i butiker respektive att det blir mycket tuffa restriktioner och hög smittspridning. I alla tre scenarierna antas dagligvaruhandeln få en positiv utveckling.
Dela
Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Människor
Dagligvaruhandel Hälsa Måltider
Pressbyrån storsatsar på piggt koncept: ”Mittimellanmål”
Pressbyråns nya, offensiva satsning är tänkt att fungera som hälsosmarta val innan träningen eller som räddare i nöden till barnen efter hämtning.
– Det är fräscha och moderna produkter som man blir glad av, säger Martina Molander, kategori- och inköpschef på Reitan Convenience Sverige, RCS.
23 april
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.



