Här är vägen till ökad matproduktion

Hur hänger mat, lantbruk och kriser egentligen ihop? Det ger en ny rapport från Landshypotek Bank svar på, där man sammanställt fakta och samlat perspektiv från olika aktörer i samhället om behovet och möjligheten att producera mer mat i Sverige.

I den nya rapporten ”Vi borde producera mer mat – klarar vi det?” tydliggör Landshypotek Bank vilka livsmedel som produceras i Sverige, samt varför den svenska matproduktionen är viktig. Bland annat intervjuas forskare som ger sitt perspektiv på svensk matproduktion, och man möter lantbrukare som berättar om hur de tacklar klimatförändringarna och hur de ser på krisberedskap och livsmedelsförsörjning.
– Vi kan och bör producera mer mat i Sverige. Vi har naturligt goda förutsättningar för matproduktion, tack vare god tillgång på vatten och mark samt vårt nästintill fossilfria energisystem. Ungefär varannan tugga som äts i Sverige är svenskproducerad, medan resten är importerad. Har man förutsättningarna att producera mat på ett hållbart sätt, finns både ett ansvar och en möjlighet att nyttja den fördelen, säger Malin Svedberg, agronom och hållbarhetsspecialist på Landshypotek Bank, i en kommentar.
För att möta globala utmaningar och samtidigt värna om det svenska jordbrukets långsiktiga överlevnad och hållbarhet, är förståelsen för vad en sund och hållbar matproduktion innebär viktig. Här har alla i samhället en roll, inte minst konsumenterna.
– Rapporten lyfter vikten av en bred matproduktion och vilka val som både lantbrukare och konsumenter kan göra för att stärka den svenska matproduktionen. Genom att välja svenska produkter, stödja hållbara odlingsmetoder och främja lokala företagare kan vi alla vara med och påverka framtidens matproduktion och bidra till en mer hållbar värld, säger Malin Svedberg.

HÄR kan du ta del av rapporten i sin helhet!

Det är är den andra delen av tre i rapportserien ”Fem skördar kvar till 2030″som Landshypotek Bank släpper under våren 2025. Namnet syftar till att det endast är fem skördar kvar till 2030, ett årtal som står i fokus för omfattande ansträngningar för att nå en mer hållbar värld, med bakgrund i Agenda 2030 och de globala mål FN:s medlemsländer tagit fram och ställt sig bakom.

 

Dela

Fler nyheter i Primärproduktion och Värdekedjan

Svensk Dagligvaruhandel tar tempen på partierna inför valet

Samtliga riksdagspartier vill stärka Sveriges livsmedelsberedskap och ställa om till fossilfria transporter. Och inget parti utesluter en förlängning av den tillfälliga momssänkningen efter 2027. Men när det gäller företagens kostnader och konkurrenskraft går skiljelinjen tydligt mellan höger och vänster, enligt Svensk Dagligvaruhandels partienkät inför riksdagsvalet i höst.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.