Lantmännen storsatsar på växtförädling: ”Ökar träffsäkerheten”

Lantmännen investerar 100 miljoner i en högteknologisk anläggning för växtförädling i Svalöv. Det handlar om att effektivisera och framtidssäkra växtförädlingen genom att utnyttja avancerade machine learning-modeller.

Lantmännens anläggning i Svalöv utvecklar växtsorter anpassade för svenskt klimat. Växterna får ökad stresstålighet och de svenska skördarna kan bli större, stabilare och med rätt kvalitet.
– Den nya anläggningen är ytterligare ett sätt för oss att skapa långsiktigt värde för kunder, medlemmar och medarbetare. Genom att utveckla framtidens växtförädling vill vi bidra till ett starkare svenskt lantbruk, säger Lars-Gunnar Edh, chef för Lantmännen Lantbruk, i ett pressmeddelande.
Satsningen innebär att Lantmännen flyttar analysverksamheten för utsäde och frö till egna lokaler i stället för att anlita externa aktörer. Det ger snabbare resultat, bättre resursutnyttjande och större möjligheter att styra produktionen – samtidigt som kvaliteten säkerställs.
– Genom att göra analyserna själva stärker vi både lönsamheten och kompetensen. Vi kan använda våra resurser fullt ut, utveckla nya arbetssätt och öka träffsäkerheten i det vi levererar till kunderna, säger Desirée Börjesdotter, växtförädlingschef på Lantmännen.
Byggstart sker under hösten 2025, och anläggningen beräknas stå klar under första halvåret 2027.

 

Dela

Fler nyheter i Forskning och Primärproduktion

Wasas nya gym är inget för mjukisar: ”Gör varumärket mer relevant”

Världens första Jaw Workout Gym finns i Stockholm. Det är ett gym dedikerat till att träna käkmusklerna och som drivs av Wasa. Träningsutrustningen är knäckebröd och varje repetition är ett bett som bjuder på tuggmotstånd.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.