8 september 2020
Ska människan alltså drivas av elenergi?
– Haja, ja, det hoppas vi. Målet är att framställa ett matfett som kan konkurrera med palmolja med den stora skillnaden att vår produktion kraftigt minskar belastningen på de planetära gränserna, säger Anders Lorén och förklarar att fettet kan användas som ingrediens i såväl livsmedel som i djurfoder.
När finns det här fettet på marknaden?
– Det beror på vilka finansiärer som vi får in i projektet. Vi startade redan 2015 och har nu en fungerande tillverkningsmetod som vi har utvecklat med medel från Vinnova. Nu behöver vi flera finansiärer och industriella partners för att skala upp och ta produkterna till marknaden.
Processen är skalbar.
– Grundtanken från vår sida har hela tiden varit att kunna producera stora volymer och därmed göra skillnad, säger Anders Lorén.
Kan tillverkningen ske här i Sverige?
– Ja, vi har bra förutsättningar för hållbar elproduktion. Tillverkningen kräver inga stora ytor och är inte beroende av vare sig väder, konstgödsel eller bekämpningsmedel. Det går bara åt några liter vatten för att tillverka ett kilo fett, det är en ren process som lätt skulle rymmas i Stenungsund eller något annat område där det finns tillgång på koldioxid och el.
Dela
Fler nyheter i Forskning och Hållbarhet
Hon ska göra forskningen konkret och vardagsnära
Lovisa Martin Marais är ny näringspolitisk expert och ansvarig för forskning och innovation på Livsmedelsföretagen. För Livsmedel i fokus berättar hon om sitt hattbyte, möjligheterna med innovation samt vad hon lärde sig under sin tid i Sydafrika.
9 juni
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





