Norrmejerier vill avveckla Luleå mejeri: ”Vikande mjölkkonsumtion”

Norrmejeriers styrelse har klubbat ett inriktningsbeslut om avveckling av Luleå mejeri.
– Vi måste ha de bästa förutsättningarna för att producera och utveckla konkurrenskraftiga mejeriprodukter för framtidens konsumenter, säger vd Gerhard Bley.

Det var vid ett extra styrelsemöte tidigare i veckan som frågan om Luleå mejeris framtid upp. Styrelsen tog då ett inriktningsbeslut om avveckling av mejeriet på grund av den vikande mjölkkonsumtionen och ett lågt kapacitetsutnyttjande. Även faktorer som framtida investeringsbeslut och svag lönsamhet i företaget vägdes in i beslutet, enligt ett pressmeddelande.
– För att långsiktigt kunna erbjuda ett konkurrenskraftigt mjölkpris till mjölkbönderna måste vi få en bättre lönsamhet och effektivitet inom vår mejeristruktur, säger Göran Olofsson, styrelseordförande för Norrmejerier, i en kommentar.
Inriktningsbeslutet bygger på en analys och förstudie av Norrmejeriers mejeristruktur, vilken visat att investeringsbehovet på mejerierna kommer att vara stort framöver – med medföljande kostnader som bönderna kanske inte kommer att ha råd med.
Analysen ska verifieras innan ett slutgiltigt beslut om nedläggning fattas, ett arbete som ska pågå under sommaren. Det slutgiltigt beslut om huruvida det blir en nedläggning eller inte fattas i augusti.
– Sedan flera år har Sverige en vikande mjölkkonsumtion vilket har resulterat i att kapacitetsutnyttjandet i våra mejerier är för lågt. Inget tyder på att den här trenden vänder och Norrmejerier måste ha de bästa förutsättningarna för att producera och utveckla konkurrenskraftiga mejeriprodukter för framtidens konsumenter, säger Gerhard Bley, vd för Norrmejerier.
Om Luleå mejeri läggs ner kommer produktionen att flytta till Umeå mejeri. Varken mejeriet i Burträsk eller de norrländska mjölkbönderna uppges påverkas av en nedläggning.

Dela

Fler nyheter i Förädling och Värdekedjan

Svensk Dagligvaruhandel tar tempen på partierna inför valet

Samtliga riksdagspartier vill stärka Sveriges livsmedelsberedskap och ställa om till fossilfria transporter. Och inget parti utesluter en förlängning av den tillfälliga momssänkningen efter 2027. Men när det gäller företagens kostnader och konkurrenskraft går skiljelinjen tydligt mellan höger och vänster, enligt Svensk Dagligvaruhandels partienkät inför riksdagsvalet i höst.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.