Too Good To Go kommer till Sverige: ”Klimatet kan inte vänta”

Nu kommer världens största matsvinnsrörelse till Sverige: Too Good To Go. En marknadsplats som hittills räddat 34 miljoner måltider från att slängas.
– Jag är supertaggad, säger landschefen Åsa Sandberg.

Too Good To Go startade i Danmark 2016 för att rädda överskottsmat från restauranger, kaféer och butiker att slängas. Verksamheten finns etablerad i 13 länder; nu kommer matsvinnappen till Sverige.

– För att komma år problemet med matsvinn i stor skala har vi ett system där det är lika enkelt att rädda mat som att slänga den i soporna. Användaren får bra mat till reducerat pris och hjälper samtidigt olika matställen att minska sitt matsvinn, säger Sverigechefen Åsa Sandberg.

Hon har lång erfarenhet av att arbeta med hållbarhet och matsvinnfrågor inom såväl restaurang som dagligvaruhandel, och kommer senast från Coop där hon bland annat ansvarat för hållbarhetskommunikation.

Det köparen erbjuds är så kallade överraskningskassar, i vilka de anslutna butikerna och restaurangerna varje dag packar ned olika varor som de vill bli av med. Värdet på kassen kan variera men köparen betalar bara en tredjedel. En svinnkasse fylld med livsmedel för ett värde av exempelvis 180 kronor kostar alltså 60 kronor att köpa.

Betalningen sker direkt via appen. De anslutna företagen betalar ingenting för att vara med, däremot dras en liten administrativ avgift på ersättningen som betalas ut.

Är det inte en risk att svinnet bara förskjuts i kedjan, om innehållet inte passar den som köpt påsen?

– Vi undersöker det där regelbundet på alla våra marknader och har siffror som visar att våra påsar äts upp till 95 procent. Det är ju en aktiv handling att köpa påsen – man vill rädda mat – och är det något man inte gillar ger man det ofta vidare till en granne eller kollega. Man kan även välja om man exempelvis vill att kassen ska vara helt vegetarisk.

Vad är det för skillnad på den här appen och exempelvis Karma?

– Vi jobbar med kassar i stället för med enskilda varor men har ju samma syfte: att minska matsvinnet. Det är ett gigantiskt och globalt problem som behöver tacklas från flera håll. Därför arbetar vi även med opinionsbildning och utbildning i skolor, säger Åsa Sandberg.

Hur funkar det med lansering så här i coronatider?

– Vi är så klart ödmjuka inför omständigheterna men samtidigt så kan ju klimatet inte vänta.

Dela

Fler nyheter i Hållbarhet

Ny standard säkrar miljö- och klimatarbetet: ”Ett kvitto”

En ny standard från Sigill ska göra det enklare för både små och stora livsmedelsföretag att verifiera sitt miljö- och klimatarbete.
– För oss innebär det att det finns ett tydligt ramverk anpassat för just livsmedelsproduktion, och att om man certifieras får ett kvitto på att vi uppfyller god miljöprestanda, säger Anna Lidström, hållbarhetschef på Spendrups.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.