15 september 2026
Inför kommande sonderingsrundor för att en bilda en ny regering är Elin Ingves Pyk på Sevan bekymrad vad gäller debatten om karensavdraget, som har präglat en stor del av den svenska valrörelsen.
– Det är jätteviktigt med företag och tillväxt om vi ska ha en stark välfärd. Det är inte självklart att vi kan satsa på välfärden utan bolag som växer, säger hon i en intervju med Tidningen Näringslivet.
Sevan producerar och distribuerar livsmedel med fokus på Mellanöstern. Verksamheten är beroende av att produktionen fungerar varje dag. Därför ser Elin Ingves Pyk flera problem med ett eventuellt slopat karensavdrag:
– Det blir ökad sjukfrånvaro och mer administration. Det finns inget positivt för oss företagare. Sjukförsäkringen är en försäkring, och alla försäkringar har en premie.
Men det handlar inte bara om själva kostnaden för sjukfrånvaron. Ett slopat karensavdrag riskerar även att slå mot produktiviteten ”eftersom man inte kan göra hummus hemifrån”.
Så här inför en ny regeringsbildning efterlyser Elin Ingves Pyk en långsiktig politik för företagande, innovation och konkurrenskraft:
– Företagen är en grundförutsättning för att skapa tillväxt och värde, säger hon till Tidningen Näringslivet.
Dela
Fler nyheter i Förädling och Människor
Från idé till bästa platsen i hyllan: ”Hitta momentum”
Efter åtta år med Wellbites bestämde sig grundaren och vd:n Sara Serray för att kliva av. Nu vill hon dela med sig av sina erfarenheter av hur man skapar en säljsuccé, navigerar genom krångliga regelverk och undviker dyrköpta misstag på vägen under en heldagsutbildning i samarbete med Livsmedel i fokus.
15 september
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.




