9 juni 2022
Nu har Jordbruksverket fördelat budgeten på 1 676 miljoner kronor för den strategiska planen för 40 så kallade leaderområden runt om i landet.
(Leader är en förkortning från franskan där betydelsen är att den egna landsbygden ska utvecklas genom en modell där privat, ideell och offentlig sektor ska samverka).
Pengarna ska användas för att finansiera lokala projekt som stimulerar utveckling av bygden och sysselsättning, inte minst inom livsmedelsproduktion, förädling och besöksnäringen.
– I de 40 områden som vi nu ger klartecken att fortsätta ser vi att det finns goda förutsättningar och kapacitet för att utveckla området, säger Andreas Mattisson, biträdande avdelningschef i en kommentar.
Strategierna har bedömts utifrån kriterier som bred förankring, delaktighet och engagemang inom leaderområdet samt möjligheten att nå EU:s och Sveriges mål för levande landsbygder.
Nu ska leaderområdena färdigställa sina strategier, bilda föreningar och från och med början av 2023 är det dags att påbörja mobiliseringen av invånare med idéer som vill starta olika typer av utvecklingsprojekt.
Beslutet med fördelning av projektpengarna gäller under förutsättning att Sveriges förslag till strategisk plan för jordbrukspolitiken 2023–2027 godkänns av EU-kommissionen.
Dela
Fler nyheter i Måltider och Mötesplatser och Värdekedjan
Almedalen 2026: Beredskapskapsfrågan var hetast
Beredskap, AI, hälsa och klimat. Men även samsyn kring de gröna näringarna, där livsmedelsfrågan definitivt fått ett ökat politiskt fokus.
Livsmedel i fokus bad en handfull branschpersonligheter att göra en personlig spaning från årets upplaga av Almedalsveckan.
26 juni
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.



