48 miljoner till forskning om djurens roll i livsmedelssystemet

Sveriges lantbruksuniversitet, SLU, har fått en stor pott av forskningsrådet Formas storsatsning på svensk livsmedelsforskning. SLU får 48 miljoner, som går till en ny centrumbildning som ska identifiera och utveckla djurens roll i livsmedelsproduktionen.

SLU får 48 miljoner från det statliga forskningsrådet FORMAS till en ny centrumbildning. Syftet är att identifiera och utveckla djurens roll för en ökad livsmedelsproduktion, hållbarhet och konkurrenskraft i framtidens svenska livsmedelssystem, något som är avgörande för livsmedelsproduktionen både i dag och i framtiden.

– Det ska bli väldigt spännande att ta ett helhetsgrepp på djurens roll. Matproduktionen måste öka i Sverige, men samtidigt bli mer hållbar, och djurens roll är viktig, säger Sigrid Agenäs, professor vid SLU och huvudförfattare av ansökan.

Arbetet kommer att ske utifrån ett regionalt perspektiv med avsikt att utveckla bästa sättet att producera mat i Sveriges olika delar. Det blir ett komplement till de antaganden som görs om hur livsmedelsproduktionen skall förändras globalt. Vad som är bäst kommer att bestämmas av en rad olika hållbarhetsfaktorer. Förutom livscykelanalyser och miljö kommer forskarna att titta på biodiversitet, resiliens, konkurrenskraft och livsmedelssäkerhet.

– Vi ska bygga på det unika i varje region av Sverige och vilka resurser som finns just där, säger D J de Koning, professor vid SLU.

I en första fas kommer forskarna vid centrumbildningen att utveckla matproduktionen från betande djur, främst idisslare. Andra djurslag kommer att undersökas i en senare fas.

Den nya centrumbildningen leds av SLU men sammanför kompetenser från både akademin, näringslivet och intresseorganisationer. Anslaget är på 12 miljoner per år i fyra år med möjlighet till förlängning i ytterligare fyra år.

Dela

Fler nyheter i Forskning och Trend och Värdekedjan

Hon ska göra forskningen konkret och vardagsnära

Lovisa Martin Marais är ny näringspolitisk expert och ansvarig för forskning och innovation på Livsmedelsföretagen. För Livsmedel i fokus berättar hon om sitt hattbyte, möjligheterna med innovation samt vad hon lärde sig under sin tid i Sydafrika.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.