11 mars 2020
Efterfrågan på hantverksmässigt framställt ekologiskt gin växer. Tack vare en ny kopparpanna ska den produktionsökning som Hernö Gin förutspår för de närmaste åren säkras.
– Vi närmar oss ett läge där Marits kapacitet inte längre räcker till och den nya pannan kommer att ge goda förutsättningar för att fortsätta att öka produktionen över kommande år, säger Jon Hillgren.
Precis som den nuvarande huvudsakliga produktionsenheten ”Marit”, rymmer den nya pannan 1 000 liter och tillverkas för hand i koppar med detaljer i rostfritt av Arnold Holstein i tyska Markdorf.
Vad den nya pannan ska heta är än så länge hemligt.
– Men jag kan avslöja att det blir ett kvinnonamn och hedrar någon som betytt mycket för Hernö Gin.
Investeringen inklusive montering på plats i Dala uppgår till drygt en miljon kronor, varvid Region Västernorrland genom företagsstöd bidrar med trettio procent.
Hernö Gin startade 2011 och har växt från enmansföretag till att i dag ha nio anställda, en omsättning på 25 miljoner kronor och ett positivt senaste resultat på drygt åtta miljoner kronor.
– Vi har fler drömmar att förverkliga. En av dem är att stärka Härnösand som destination för gintillverkning och ginupplevelser, säger Jon Hillgren.
Dela
Fler nyheter i Förädling
Här tas första spadtaget för Arlas storsatsning: ”En historisk dag”
Nu har det första spadtaget tagits för vad som ska bli ett av Europas mest moderna ostmejerier när det står klart 2030. Investeringen är Arlas största någonsin.
– Det här ger framtidstro för hela branschen, säger Arlas vd Cecilia Kocken.
9 september
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.



