22 januari 2018
Inför konferensen som LivsmedelsFöreningen är partners till har vår ordförande, Ingela Stenson blivit intervjuad:
HALLÅ DÄR…
Det är tredje gången ni är med som partner. Hur viktig är konferensen för er och era medlemmar? Vårt samarbete är viktigt och konferensen ger en mycket bra belysning av vad som sker inom förpackningsområdet som är ett viktigt, dynamiskt område för alla som sysslar med livsmedel.
Vilka förväntningar har ni inför årets PACK POINT NORDIC? Nya idéer och lösningar som gynnar livsmedelsbranschen, det finns ett stort behov av ny kunskap och uppdatering eftersom det händer så mycket inom området.
Vad kommer ni att fokusera på? Plaster och livsmedel är i fokus, här fattas kunskap enligt både branschen och Livsmedelsverket. Även nedskräpningsfrågan är aktuell, i och med att on-the-go ätandet ökar.
Läs mer här »
Dela
Fler nyheter i Arkiv
Arkiv Människor Mötesplatser Trend
Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna
Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.
20 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





