19 juni 2018
Culinar och Kockens har lång bakgrund som leverantörer av torra kryddblandningar och ingredienser till både livsmedelsindustri, handel, foodservice och konsumenter.
Nu tar man ett rejält kliv in på marknaden för flytande smakprodukter.
– Vi har tidigare tillverkat flytande smaksättare inom vår befintliga anläggning men växt ur den gamla anläggningen. I ser att efterfrågan på fonder och andra flytande smaksättare hela tiden ökar, säger Håkan Christensson.
Totalt handlar det om en investering på 21 miljoner kronor, som omfattar en helt ny huskropp på 500 kvadrat produktionsyta, samt utrustning för tillverkning och packning. Med den nya anläggningen tredubblas produktionskapaciteten på flytande smaksättare, samtidigt som erbjudande inom produkter och förpackningslösningar breddas.
– Det torra sortimentet dominerar men vi ser att en stor del av tillväxten sker i det flytande sortimentet. Trenden är att saker och ting ska smaka mer samtidigt som konsumenten vill att det ska vara enkelt och bekvämt, säger Håkan Christensson, och nämner en typ av bipack som allt oftare efterfrågas av livsmedelsindustrin:
– När man lägger till en förpackning med flytande sås till exempelvis en grillprodukt så skapar det ett mervärde för konsumenten.
Har folk i allmänhet blivit sämre på att laga egna såser?
– Det tror jag inte, däremot har mat blivit ett större intresse samtidigt som ätandet blivit mer individualiserat. Mer smak är den stora drivkraften. Någon vill ha rökig smak på såsen och någon annan vill ha mer hetta. Man äter kanske en och samma rätt runt bordet men vill ha lite olika touch, säger Håkan Christensson.
FAKTARUTA
Culinar och Kockens är svenskägda livsmedelsföretag med ett stort sortiment av kryddor, smaksättare och andra livsmedelsingredienser för både livsmedelsindustri, handel, foodservice och konsumenter.
I produktionsanläggningen Fjälkinge arbetar cirka 160 medarbetare och omsättningen ligger på 700 miljoner kronor.
Dela
Fler nyheter i Arkiv
Arkiv Människor Mötesplatser Trend
Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna
Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.
20 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





