”Precis alla kostnadsposter har rört sig i fel riktning”

De skenande elpriserna slår hårt mot livsmedelsindustrin, men är bara toppen på ett isberg av ökade kostnader. Det menar Carl Eckerdal, chefsekonom på Livsmedelsföretagen.  – Alla kostnadsposter har gått åt fel håll, säger han. 

Enligt statistik från Energimarknadsbyrån nådde elpriserna rekordhöga nivåer i december. För livsmedelsproducenterna har slaget varit hårt.
– Det har varit olika grader i helvetet, men mer eller mindre alla aktörer har drabbats i någon utsträckning, säger Carl Eckerdal.
Men det är inte bara rekordhöga elpriser som oroar LI:s chefsekonom. Högre råvarupriser, dyrare dieselpriser, en svag svensk krona och dyrare distribution och förpackningsmaterial gör att Eckerdal menar att man behöver bredda bilden för att förstå företagens tuffa situation.
– Det har varit ett stökigt andra halvår 2021 för livsmedelsproducenterna. Precis alla kostnadsposter har rört sig i fel riktning. Och vi pratar inte om ett “gungan och karusell-resonemang”, centrifugalkraften har varit enorm.
Och att hoppas att det snart är över tror Carl Eckerdal är att hoppas på för mycket. Ekonomen ser ingen ljusning på kort sikt, snarare tvärtom.
– Många globala corona-relaterade problem som man hoppats ska släppa, framförallt i logistikkedjan, har inte gjort det utan ser ut att bita sig kvar under början av 2022. Det kommer att påverka kostnadsposterna även framåt. Ingenting talar för en snabb nedkorrigering av kostnadsmassan under det här kvartalet.
För att kompensera för de ökade kostnaderna tror Carl Eckerdal att vi inom kort kommer att få se betydande prisökningar.
– Företagen har avvaktat och hoppats att det har varit tillfälliga kostnadsökningar som skulle blåsa över snabbt. När det nu visar sig att det inte blivit så är det fullständigt uppenbart att det behövs prisökningar. Allt annat är ohållbart.
Carl Eckerdal vill inte prata några faktiska siffror, men blir inte förvånad om det i procent blir tvåsiffriga ökningstal på enskilda produkter.
– Producenterna sitter med hela häxbrygden och behöver skynda sig till förhandlingsbordet för att kompensera för detta.
Att även elkostnaden nu skjuter i höjden ser han som en “fullständig gamechanger” som kommer i ett redan utsatt läge.
– Väldigt ovälkommet och olyckligt i en tid när många producenter behöver göra stora investeringar när man ska växla upp mot en ökad grad av hållbar produktion, säger Carl Eckerdal.

Text: Pontus Edman

Dela

Fler nyheter i Trend

Vinstlott: Skolungdomar får jobb i chokladfabriken

Det är win-win när Mondelēz Sverige blir SAO-arbetsgivare och välkomnar de tre skolungdomarna Fatema, Chingunjav och Maaz till Maraboufabriken i Upplands Väsby.
– Det är också givande för oss att få perspektiv från nästa generations medarbetare, säger vd Julia Lindberg.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.