Trendspaning från Nordic Organic Food Fair: ”Eko i högklackat”

Ekologiskt, naturligt, organiskt. Bio-marknaden växer och har blivit både snyggare och bättre, oavsett vad man väljer att kalla den. Det konstaterar omvärldsanalytikern och trendspanaren Ingela Stenson, efter att ha besökt Nordic Organic Food Fair på Malmömässan nu i veckan.

Jag har besökt den här internationella mässan i Malmö några år nu och sett dess framväxt – och jag är imponerad. Det har verkligen skett ett lyft och en professionalisering av ekobranschen, om jag får kalla den så, från lite brunt, fotriktigt och kartongtråkigt till vackra förpackningar, godare produkter, finare matbilder och mer genomtänkt marknadsföring och kommunikation. Jag brukar kalla det ”eko i högklackat”.

Jag har varit på plats för att jobba med Business Swedens ekologiska satsning och har intervjuat flera av de utställare som delar den här montern. Det är så inspirerande att tala med dessa fantastiska entreprenörer om deras framväxt. Här är några exempel:

Alex & Phil. Här handlar det om ekologisk barnmat i ”klämpåse”. Grundaren, Jenny Wessblad Hårdh, vill ge både sina och andras barn naturlig och näringstät mat som är ärlig, ekologisk och rättvis och hon har en bra och genomtänkt grund för sina värdeord. ”Rättvis” betyder exempelvis att de ger 50 öre per portion till behövande barn, ”näringstät” att hon aktivt söker ekologisk mat med mer näring. Hon har sitt tredje barn, blott fyra månader, på armen under intervjun. Alex och Phil är namnet på de båda sönerna.

Drink to shine. Anni och Viveka marknadsför sin egen lemonad med det underbara namnet ”Solsken”. Dels som ett svar på efterfrågan på alkoholfria drycker, dels för att de själva ville ha en läskande dryck som inte är så söt – utan konserveringsmedel och andra tillsatser. Den säljs bland annat på kaféer.

Het som chili. Sakura Holmqvist har en egen chiliodling i Skåne (!) och säljer starka chilisåser – den senast lanserade varianten har sin bas i lingon och blåbär. Hon är programmeraren som bytte bana men ändå fick nytta av sin utbildning via ett automationssystem för odlingarna. Hon använder grannens hästgödsel i stället för konstgödsel, och rovinsekter för att bli av med skadedjur på plantorna.

Olja från åkern. Camelina of Sweden säljer olja från den gamla svenska åkerväxten oljedådra, som nästan var borta från de svenska markerna när Therese Ranch och hennes man började odla den igen utanför Nyköping. Resultatet är en kallpressad, smakrik och nötig olja. På mässan visar hon också fröna som en ny produkt, lämpliga i matlagning och bakning av exempelvis fröknäcke. Oljan kan även användas på huden; förr i världen användes den för att läka bland annat brännskador.

Mer syra åt folket. Malmö Vinägerfabrik visar ett brett sortiment av vinäger, gjord på allt från på äpple, fläder och körsbär till björksav och malt. En av produkterna heter Pikant, vilket är en blandning av äppelcider och karamelliserat socker. Och det ryktas om att en dryck med vinägerbas är på gång. 

Danmark är annars den stora liraren och vinnaren som ”Organic Denmark, world leading organic nation”. Lite ätt irriterande att de är så duktiga, men vi är ju bra vi också. Även Grekland har gjort en stor satsning på mässan i år.

 

INGELA STENSON

Dela

Fler nyheter i Arkiv

Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna

Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.