8 april 2022
Säsongens första av svenska jordgubbar har skördats av SydGrönts odlare Eriksgården i Sjöbo. Första leveransen blev 24 tråg med 250 gram i varje.
Jordgubbarna såldes för 30 kronor asken till Ica Sverige som i sin tur levererat till två butiker idag. Butikerna, Ica Supermarket Fäladstorget i Lund och Ica Kvantum Toppen i Höllviken, tog med glädje emot jordgubbarna och lovar att intäkterna från försäljningen kommer gå till välgörenhet.
– Det finns ett stort intresse för svenska bär och det är extra roligt med en tidig premiär, säger Rickard Norbeck, inköpschef.
Bild: Pexels
Dela
Fler nyheter i Trend
Vinstlott: Skolungdomar får jobb i chokladfabriken
Det är win-win när Mondelēz Sverige blir SAO-arbetsgivare och välkomnar de tre skolungdomarna Fatema, Chingunjav och Maaz till Maraboufabriken i Upplands Väsby.
– Det är också givande för oss att få perspektiv från nästa generations medarbetare, säger vd Julia Lindberg.
13 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





