Matmissionen letar nya lägen

Matmissionen, dit livsmedelsföretag kan skänka överblivna varor, har bara en butik kvar. Nu letar Stadsmissionen i Stockholm fler lägen för att expandera verksamheten.

Den sociala supermarketen Matmissionen som grundades 2015, ägs och drivs av Stockholms stadsmission har haft en tuff start. Den första butiken som fanns i Stockholmsförorten Rågsved brann ned. Denna ersattes av lokaler i Veddesta i Järfälla kommun men där hade Stadsmissionen bara ett rivningskontrakt.

– Vi har hela tiden vetat att Veddesta var en tillfällig lösning men det var en möjlighet för oss att snabbt starta upp verksamheten efter branden i Rågsved, säger Tove Larsson, tillförordnad verksamhetschef på Matcentralen/Stockholms stadsmission.

Butiken i Hägersten i södra Stockholm är nu den enda Matmissionen som är igång.

– Men vi letar ständigt efter nya lägen eftersom behovet finns. Men det är inte helt enkelt att hitta lämplig lokal i passande storlek med bra kommunikationer i närheten. Vi tar gärna emot tips!

Finns det ett ökande behov av denna typ av verksamhet?

– Behovet finns absolut, antalet medlemmar ökar. Vi ser att Matmissionen gör nytta för många, det är allt för många som i dag lever i en svår ekonomisk utsatthet. 

Matmissionen samarbetar med ett 40-tal livsmedelsföretag som skänker varor till butiken.

– Vi får regelbundna leveranser från dem men vi samarbetar också med flera andra inom livsmedelsbranschen för att tillsammans minska matsvinnet. Generellt kan man säga att vi successivt ökar inflödet av varor.

SUSAN BERZELIUS

Dela

Fler nyheter i Arkiv

Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna

Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.