11 april 2019
Nu i veckan blev Sydgrönts nya solcellsanläggning med 900 solpaneler klar på företagets lagertak på Långeberga i Helsingborg. All elproduktion som solcellsanläggningen producerar ska användas till den egna lagerverksamheten och anläggningen kommer att producera mer än 15 procent av energibehovet på årsbasis.
– Vi jobbar mycket för en hållbar utveckling och en förnybar energiproduktion i vår verksamhet och köper sedan flera år tillbaka enbart grön el. Nu ser vi fram emot att också kunna producera vår egen el genom solkraft, säger Sara Berger, vd för Sydgrönt.
Anläggningens storlek är på 254 kilowatt och ska ge en beräknad koldioxidbesparing på cirka 82 ton per år, beräknat på snittproduktionsindex i det nordiska elnätet.
– Vi genomförde förra året en energikartläggning som visade att vår verksamhet är optimal för solceller, inte minst eftersom vår förbrukning är som störst på sommaren. Vissa månader kommer solcellerna att producera mer än en fjärdedel av elen som används i byggnaden, berättar Sara Berger, som hoppas att fler företag ska inspireras av satsningen.
AGNETA RENMARK
Dela
Fler nyheter i Arkiv
Arkiv Människor Mötesplatser Trend
Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna
Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.
20 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





