16 april 2019
Nedskräpning i naturen är en stor utmaning, som resulterar i enorma problem för natur och djurliv, och leder till stora samhällskostnader. År 2050 kan det finnas mer plast än fisk i haven om utvecklingen fortsätter.
Som Sveriges största restaurangkedja ser McDonalds en möjlighet att göra skillnad i samarbete med den globalt uppmärksammade folkrörelsen Plogga.
– I samarbetet med Plogga kommer vi att bidra till att minska nedskräpningen. Det är dessutom bra för hälsan att vara ute och röra sig, och roligt att göra tillsammans. Vi hoppas kunna inspirera andra att ge sig ut och plogga, säger Henrik Nerell, miljöchef på McDonalds Sverige.
Idéen till aktiviteten kommer från ett lokalt initiativ i Kalmar, där franchisetagaren Ivan Ström under två år har genomfört städdagar i naturen tillsammans med Kalmar Orienteringsklubb. Aktiviteten uppskattades av medarbetare och det lokala samhället, men framförallt bidrog den till en renare närmiljö.
McDonalds arbetar redan med hållbarhet och miljöfrågor i hela organisationen:
– På restaurangerna arbetar vi för att minska plastförbrukningen och öka återvinningen. Över 90 procent av våra gästförpackningar är redan av hållbart papper och senast 2020 ska all plast i våra gästförpackningar ha bytts ut till mer hållbara alternativ, säger Henrik Nerell.
McDonalds och Plogga uppmanar fler företag, organisationer och andra samhällsaktörer att delta.
AGNETA RENMARK
Dela
Fler nyheter i Arkiv
Arkiv Människor Mötesplatser Trend
Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna
Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.
20 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





