Så ska Hemköp ta take away-maten till en ny nivå

Hemköp lanserar en ny Take away-avdelning i sin ombyggda butik i Mall of Scandinavia – men det är bara början. Konceptet kan komma att rullas ut brett inom kedjan. – Vi ska testa det i olika butiksstorlekar, säger Kristina Pettersson, utvecklingsansvarig för färdiga måltider på Hemköp.

Krogar och kaféer har under många år haft betydligt starkare försäljningstillväxt än dagligvaruhandeln. Det har gjort att många butiker och kedjor blivit offensivare i kampen om hushållens matpengar.

– Vi försöker ständigt att utveckla erbjudandet och leverera det kunderna vill ha, säger Kristina Pettersson om satsningen, som invigdes i Hemköps butik i Mall of Scandinavia i Solna i slutet på förra veckan.

Konceptet är resultatet av en omfattande konsumentundersökning som Hemköp har gjort.

Respondenterna har varit tydliga med vad de har för önskemål när de handlar färdiga rätter.

– Maten ska vara lagad från grunden, innehålla mer grönt och vara mer inspirerande och varierad.

Hemköp i Mall of Scandinavia har byggts om för att göra plats för Take away-avdelningen och utöver detta har den fått nytt kommunikationskoncept, ny butiksinredning och förbättrad layout för att bättre utnyttja ytan och möta kundernas behov.

Nu kan galleriabesökarna och alla de tusentals som jobbar i övriga Arenastaden välja bland en mängd färdiga rätter.

– Utbudet är stort för att attrahera en bred publik, säger Kristina Pettersson och nämner svensk husmanskost, varmmatsbuffé lagad av butikens kockar, sushi, andra asiatiska rätter, vegetariskt, delikatesser och en salladsbar.

Take away-avdelningen innehåller även mekanokoncept i samarbete med systerkedjan Urban Deli – med förberedda matingredienser och recept så att kunderna enkelt kan tillreda det sista hemma.

Dessutom tillhör bemannad deli konceptet.

– Kunderna får en god överblick och hittar allt på samma ställe, säger Kristina Pettersson.

 Mall of Scandinavia-konceptet kan alltså komma att introduceras i fler butiker inom Hemköp. I höst ska det testas ytterligare.

– Vi planerar att göra det i butiker i olika storlekar.

Hemköp i Mall of Scandinavia har parallellt utvecklat ytan vid entrén enligt modell från butiken på Östermalmstorg i Stockholm.

Inredningen har ljusa trädetaljer.

– Här ska de som är på språng snabbt kunna handla drycker, smörgåsar, bars, nötter, torkad frukt, kvarg och liknande, säger Kristina Pettersson.

THOMAS OHLÉN

Dela

Fler nyheter i Arkiv

Almedalen 2025: ”Livsmedelsfrågorna tar plats i debatten”

Spännande möten, spänstiga debatter och nya insikter. När Livsmedel i fokus ber en handfull branschpersonligheter att sammanfatta årets upplaga av Almedalsveckan är det positiva tongångar men även en del önskemål inför nästa års event.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.