22 maj 2019
Varje dag tvingas svenska livsmedelsbutiker slänga fullt ätbara ägg för att inte bryta mot en EU-lagstiftning. Lagen säger nämligen att det är olagligt att sälja ägg sju dagar innan bäst före-datumet – ett datum som dessutom är satt flera veckor före den verkliga sista förbrukningsdagen.
– Den här lagen innebär i praktiken att våra butiker tvingas slänga prima, fullt ätbara ägg en vecka innan bäst-före-datum. Det här är en orimlig lagstiftning som bidrar till att matsvinnet ökar. Jag vill därför vädja till de politiker som nu snart tar plats i EU-parlamentet att driva frågan om en smartare lagstiftning på det här området, säger Magnus Johansson, vd på Coop Sverige.
Han har öven skrivit en debattartikel på temat som fått stor spridning.
EU-lagstiftningen är anpassad för hur ägg hanteras i främst de södra delarna av Europa där ägg vanligtvis förvaras i rumstemperatur och där salmonella förekommer i ägg.
Svenska konsumenter förvarar oftast ägg i kylen, vilket gör att de kan hålla ytterligare ett par månader efter att bäst-föredatumet är passerat. I svenska ägg förekommer dessutom inte salmonella.
AGNETA RENMARK
Dela
Fler nyheter i Arkiv
Arkiv Människor Mötesplatser Trend
Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna
Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.
20 maj
Gå med i nätverket idag!
Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.





