Arla minskar klimatavtrycket med uppdaterat eko-sortiment

Nu höjer Arla ambitionen i hållbarhetsarbetet och lanserar ett ekologiskt sortiment med minskad klimatpåverkan. – Oss veterligen är det här världens första ekologiska mejerisortiment med netto noll klimatavtryck, säger Patrik Hansson vd för Arla Sverige.

Arla är både Sveriges och världens största leverantör av ekologiska mejerivaror. Nu höjs ambitionen på de ekologiska mjölkgårdarna samtidigt som Arla kompenserar för de utsläpp som ännu inte går att få bort. Det betyder att alla utsläpp av växthusgaser kopplade till produkterna balanseras med insatser för att binda eller motverka utsläpp av koldioxid i motsvarande mängd. På så sätt uppnår hela det ekologiska mejerisortimentet netto noll klimatpåverkan.

– Vi hoppas att den här satsningen ska bidra till en större förståelse kring värdena som det ekologiska jordbruket ger, inte minst för bevarandet av den biologiska mångfalden, säger Patrik Hansson vd för Arla Sverige.

De ekologiska Arlagårdarna är de första att genomföra klimatberäkningar på samtliga gårdar. Beräkningarna används sedan för att ta fram konkreta åtgärdsplaner för att reducera gårdens klimatpåverkan med 10 procent redan under de kommande fem åren. Åtgärderna kan till exempel vara att minska utsläppen av gödsel för att i stället producera biogas, binda mer koldioxid i marken eller optimera fodereffektiviteten.

Klimatavtrycket beräknas enligt globala standarder och innefattar hela värdekedjan, inklusive konsumentens resa till butik.

I samband med lanseringen av det ekologiska ”netto noll-sortimentet” har Arla tagit fram en klimat- och miljöskola för att ge svenska konsumenter en större förståelse för klimatet och de utmaningar och möjligheter som finns för att påverka framtiden.

AGNETA RENMARK

Dela

Fler nyheter i Arkiv

Livsmedelspriset 2026: Här är finalisterna

Finalisterna för Livsmedelspriset är klara – och juryarbetet att utse dessa tre var tuffare än någonsin. ”Vi har ett brett finalistfält där var och en av dem vore en värdig vinnare”, säger Cecilia Öster, verksamhetsledare på Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.