Så ska Ica ersätta sötsuget med gröna mellanmål

För att få barn och ungdomar att oftare välja grönsaker framför godis, läsk och kakor lanserar Ica Melliskockarna tillsammans med tv-kocken Mat-Tina och Generation Pep.

I Sverige består nästan en femtedel av barn och ungdomars kaloriintag av sockerstinna produkter som godis, läsk och kakor.

Och enligt Livsmedelsverket äter knappt hälften sin dagliga dos av grönsaker.

Dessa matvanor vill Ica försöka förändra genom intiativet Melliskockarna som tagits fram i samarbete med kocken Tina Nordström och Generation Pep.

– Jag hoppas att vår nya satsning kommer generera många inspirerade Melliskockar framöver och att kunskaperna leder till hälsosammare matvanor för barn och ungdomar, säger Paula Frösell som är dietist på Ica.

För att lyckas omvandla sötsaksberoende till grönsaksvurm ska barn lockas till stordåd i köket med hjälp av en receptfolder framtagen av Mat-Tina tillsammans med Icas chefskock och dietisten Paula Frösell.

Tina Nordström figurerar också i olika inspirationsfilmer.

– Som mamma till två barn vet jag att det inte alltid är helt lätt att få barn att variera sina matvanor och äta mer frukt och grönt. Jag är glad över att vara en del av Melliskockarna och jag hoppas och tror att de recept och informationsmaterial som tagits fram kommer göra stor skillnad för många barn, säger Tina Nordström.

 

Dela

Fler nyheter i Dagligvaruhandel och Hälsa

Här har ekologiskt blivit vardagsmat: ”Upplevs som folkligt”

I Danmark är den ekologiska försäljningsandelen i dagligvaruhandeln 12 procent jämfört med knappt 4 procent i Sverige. Nu hämtar svenska aktörer inspiration från andra sidan Öresund.
– Så olika är vi ju inte som konsumenter, säger Charlotte Bladh André, vd på Organic Sweden, till Livsmedel i fokus.

Gå med i nätverket idag!

Så håller du dig uppdaterad, utvecklas genom inspirerande event och får ta del av ett starkt branschnätverk med träffar och after works.